Avrupa'da Müslüman Okulları Fransa’da Ayrımcılık Yapan Vali Hakkında Suç Duyurusu

Fransa'nın Valence kentindeki bir Müslüman okulu, ayrımcılık yapan vali hakkında suç duyurusunda bulundu.

bgucin 5 Ekim 2022

Fransa’da Valence kentindeki “Valeurs et Réussite” adlı Müslüman ilkokulunun yönetimi, kendilerine ayrımcı davranan Bölge Valisi Elodie Degiovanni hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Charlie Hebdo Dergisi Hakkında Suç Duyurusu

Dosya: "Anaokulunda Müslüman Çocuklar"

Batı Avrupa’da İslami Anaokullarının Bilançosu

1 Haziran 2020

İlkokulun bünyesinde kurulan “Valeurs et Réussite Derneği” avukatlarından Sefen Guez-Guez, yaptığı açıklamada, meslektaşı Av. Nabil Boudi’nin Valence Savcılığına Vali Degiovanni’ye yönelik şikayet dosyasını ilettiğini söyledi. Guez-Guez ayrıca dosyayı, ayrımcılıkla mücadele kurumu Défanseur des Droits’ya intikal ettirdiklerini kaydetti.

Avukat Guez-Guez, Valence Belediyesinin okulun daha büyük bir alana taşınması için alan tahsis etmesinden sonra yayınlarıyla okula karşı karalama kampanyası yürüten Charlie Hebdo dergisi hakkında da suç duyurusunda bulunacaklarını aktardı.

Valence Camisi’ndeki Okul ve Valiliğin Değişen Tavrı

Avukat Boudi, yaptığı açıklamada, bölgedeki Müslümanların talebi üzerine 2012’de Valence Camisi sınırları içerisinde faaliyete başlayan okulun yapılan tüm denetimleri sorunsuz atlattığını ve “özel okul” kapsamında şu ana kadar faaliyetlerine devam ettiğini belirtti.

Öğrencilerin başarıları sayesinde talep üzerine kentin Belediye Başkanı Nicolas Daragon’un okul yönetimine satın alınması için bir arsa tahsis ettiğini aktaran Boudi, bu süreçte Vali’nin de olumlu tavır içinde olduğuna dikkati çekti.

Charlie Hebdo dergisinin 21 Temmuz 2022’de okula yönelik cemaatçilik ve benzeri asılsız iddiaların yer aldığı bir karalama yazısı yayımladığına işaret eden Boudi, sonra Vali’nin aniden tavır değiştirerek okulun kapatılması için baskı yapmaya başladığını ifade etti.

Dosya: "Anaokulunda Müslüman Çocuklar"

Anaokullarının Müslüman Çocuklar Açısından Önemi

1 Haziran 2020

Boudi, resmî makamlardan gelen bu baskıların, “ülkede birlikte yaşama konusunda endişe verici bir duruma neden olduğuna” vurgu yaptı. Öte yandan Valence Belediyesi Vali’nin baskıları sonucu tahsis ettiği arsayı geri çekmek zorunda kaldı.

Vali Çifte Standart Uygulamakla Suçlandı

Belediye Başkanı Daragon ise çıktığı televizyon programında, okul hakkında gelen istihbarat raporlarının tutarsızlığına işaret ederek Vali’nin Müslüman bir okula yönelik çifte standardına tepki gösterdi.

Daragon, okulun ve öğrencilerinin sürekli pozitif yönde artan başarı grafiği olduğunu söyleyerek bu durum karşısında Valiliğin baskılarının bir nevi korkaklık olarak niteleneceği değerlendirmesinde bulundu. (AA)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |