'Düzensiz Göç'

AB Sınır Güveliği Birimi Frontex İbra Edilmedi

Frontex 2020 yılı bütçesi, göçmenlerin geri itilmesi, suiistimaller ve yönetim sorunları gibi nedenlerle ibra edilmedi.

Fotoğraf: @Grand Warszawski / Shutterstock.com

Avrupa Parlamentosu (AP) Bütçe Komitesi , Avrupa Birliği’nin (AB) dış sınırlardan sorumlu kurumu Frontex adlı sınır güvenliği biriminin bütçe harcamalarını, göçmenlerin geri itilmesi, hak ihlalleri ve kötü uygulamalar ve yönetim sorunları gibi nedenlerle onaylamadı.

Frontex 2020 Harcamaları Kapsamında Değerlendirildi

Strazburg’da bir araya gelen AP Bütçe Komitesi, AB kurum ve kuruluşlarının 2020 yılı bütçe harcamalarını değerlendirdi. AP Bütçe Komitesi üyesi milletvekilleri, AB Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı Frontex’in söz konusu dönemdeki bütçe ibrasını 12 “evet”, 15 “hayır” oyla reddetti.

Frontex’in harcamaları, önceki yönetim döneminde yaşanan ciddi suistimaller, yapısal sorunlar ve kurumun Yunanistan’daki geri itme faaliyetlerinde oynadığı rol gibi çeşitli nedenlerle onaylanmadı. Frontex’in bu konularla ilgili detaylı ve tatmin edici çalışma yapması ve uygulamalarını düzeltmesi gerekiyor.

AB’nin bütçesini onaylamak ve uygulanmasını takip etmek AP’nin görev alanına giriyor.

Frontex Direktörü Nisan Ayında İstifa Etmişti

Akdeniz ve Ege’deki geri itme vakalarında rolü bulunduğu iddia edilen Frontex’in Direktörü Fabrice Leggeri 28 Nisan’da istifa etmişti. Frontex ve Leggeri, son yıllarda Akdeniz ve Ege’de AB ülkelerine gitmek isteyen kişilerin geri itildiğine yönelik haberlere sıkça konu oldu.

AB Yolsuzlukla Mücadele Ofisi (OLAF), Frontex hakkında Ege’de göçmenlerin geri itilmesi ile taciz ve görevi kötüye kullanma gibi suçlamalar nedeniyle soruşturma başlatmıştı. OLAF’ın Frontex hakkında yürüttüğü soruşturmanın sonuç raporundan bulgular da Avrupa basınında yer almıştı. Sonuç raporunda Frontex Başkanı Leggeri ve diğer üst düzey yetkililerin, Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki geri itmelerini yalnızca bildikleri değil, aynı zamanda örtbas ettikleri iddia edilmişti.

Avrupa basınındaki birçok haberde, Frontex’in Yunanistan’ın düzensiz göçmenleri açık denize geri itmesine destek verdiği, uluslararası hukuka aykırı davrandığı, kurtarması gereken mülteci botlarını Türkiye sınırına püskürttüğü ileri sürülmüştü. Leggeri’nin, Yunanistan’ın düzensiz göçmenleri geri ittiğine ilişkin bir olayda delilleri sildirdiği iddia edilmişti. (AA)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler