Çocuk Bakımı Ödeneği Hollanda ve AB Yönetimine “Kurumsal Irkçılık” Eleştirisi

Avrupa Parlamentosu, çocuk bakımı ödeneği skandalı ve bu skandalla ortaya çıkan sistemsel problemlerin hâlâ çözüme kavuşturulamaması nedeniyle Hollanda ve AB yönetimini "kurumsal ırkçılık" yapmakla eleştirdi.

bgucin 7 Ekim 2022

Avrupa Parlamentosu vekilleri, Hollanda’daki “çocuk bakımı ödeneği skandalı” kurbanlarının hâlen tazmin edilmemesi ve Avrupa Birliği’nin (AB) olay karşısında sessiz kalması nedeniyle Amsterdam ve AB yönetimlerini “kurumsal ırkçılık” olarak eleştirdi.

“Bireylerin Etnik Profillerinin Kullanılmasının Önüne Geçilmedi”

Norveç

Çocukları Ellerinden Alınan Ailelerin Mağduriyetleri Sürüyor

23 Mayıs 2022

Hollanda’da çifte vatandaşlığa sahip göçmen kökenli ebeveynlerin kasıtlı şekilde dolandırıcılıkla suçlanarak çocuklarından ayrılması ve ekonomik darboğaza sürüklenmesine yol açan skandal, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda görüşüldü.

AB Komisyonunun Eşitlikten Sorumlu Üyesi Helena Dalli’nin katılımıyla düzenlenen oturumda, vekiller, Hollanda hükûmeti ve AB yönetimine eleştiriler yöneltti. Skandalı, “kurumsal ırkçılık” olarak niteleyen vekiller, mağdurlara tazminat ödenmesinin ağırdan alındığını, AB yönetiminin, konuyla ilgili bir plan hazırlamanın ötesine geçmeyerek bireylerin etnik profillerinin kullanılmasını engelleyecek adımları atmadığını belirtti.

Vekiller, skandalın ailelerin çocuklarından ayrılmasına, borca ​​ve yoksulluğa düşmesine, işlerini ve evlerini kaybetmesine yol açtığını vurgulayarak, AB yönetimini skandala karşı sessiz kalmakla itham etti.

Yetkili Merci Ulusal Makamlar

AB Komisyonu Üyesi Dalli ise olayın ardından Eylül 2020’de Komisyonun ırkçılık karşıtı yeni bir eylem planını kabul ettiğini, üye devletleri bu yılın sonuna kadar konuyla ilgili ulusal eylem planları geliştirmeye çağırdığını söyledi.

Yetkili mercilerin ulusal makamlar olduğuna dikkati çeken Dalli, “Soruşturmaların ve tazminat ödeme sürecinin devam ettiğini anlıyoruz. Komisyon, Hollanda çocuk bakımı ödeneği skandalının gelişimini yakından izlemeye devam edecektir. Konu, 2021 ve 2022 Hukukun Üstünlüğü raporlarında da yer almıştır.” ifadelerini kullandı.

Çocuk Bakımı Ödeneği Skandalı

Hollanda İstatistik Kurumu, Vergi Dairesi (Hl. Belastingdienst) yetkililerince bazı hesaplamalarda yapılan hatalar sonucu 1675 çocuğun ailelerinden ayrılmak zorunda kaldığını açıklamıştı.

Hollanda

Devlet Yetkililerin Hatası Nedeniyle 1675 Çocuk Ailesinden Alındı

12 Mayıs 2022

“Evrakta sahtecilik” gibi gerekçelerle çocuk bakım yardımları kesilen ve geçmişe dönük yüklü miktarda ödeme talep edilen ailelerin yaşadıkları maddi yıkımın ardından bakımlarını ihmal ettikleri iddiasıyla çocukları da ellerinden alınmıştı.

Aralık 2020’de Hollanda Parlamentosunca kurulan araştırma komisyonu, çocuk bakım yardımı alan on binlerce ailenin, devlet görevlilerince yanlışlıkla “sahtekar” diye yaftalandığını ve bu aileler hakkında işlem yapıldığını ortaya çıkarmıştı. Hükûmet, bunun üzerine Ocak 2021’de istifa etmişti. (AA)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |