İsviçre İsviçre’de “Peçe Yasağı” Dolaylı Olarak Öne Çekiliyor

İsviçre'de kamusal alanda "peçe yasağı"nı ihlal edenlere bin İsviçre frangına kadar ceza kesilmesi talep ediliyor.

bgucin 12 Ekim 2022

İsviçre hükûmeti bugün parlamentoya, “peçe yasağı” yasasını uygulamaya çalışırken, ülke genelinde yüz örtme yasağını ihlal edenlere bin İsviçre frangına kadar para cezası verilmesini öngören bir yasa tasarısı gönderdi.

“Peçe Yasağı” Dolaylı Olarak Uygulanacak

İsviçre

BM Özel Raportörü: Peçeyi Yasaklayan Referandum "Yobazlık"

8 Mart 2021

Kadınların yüzünü kamusal alanda örtmesini yasaklamayı amaçlayan bu öneri, geçtiğimiz 2021 yılının mart ayında yapılan bir referandumda az bir farkla kabul edilmiş ve kesinleştirilmişti. Referandumda kabul edilen yasaklamaya, aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi üyelerinin de bulunduğu “Egerkinger Komitee” adlı bir grup öncülük etmişti. Bu grup, 2009 yılında ülkede yeni inşa edilen camilere minare dikilmesini yasaklayan bir önerinin kabul edilmesinde de muvaffak olmuştu.

Kabinenin sunduğu para cezası önerisi, kağıt üzerinde doğrudan İslam’dan bahsetmiyor ve onun yerine şiddet yanlısı sokak protestocularının maske takmasını engellemeyi amaçlıyor. Ancak yerel politikacılar, medya ve sivil toplum örgütleri bu önlemin aslında bir “peçe yasağı” olduğu görüşünde.

İlk yapılan istişarelerde ardından hükûmetten, yasağın ceza kanununa dahil edilmesi ve suçluların 10 bin franka kadar para cezasına çarptırılması istenmişti. Bunu reddeden hükûmetin önerdiği bu bin avroya kadar para cezası önerisinin gerekçesi, “Yüz örtme yasağı kamu güvenliği ve düzenini sağlamayı amaçlamaktadır. Cezalandırma öncelikli değildir.” sözleriyle açıklandı.

Tasarıdaki Çeşitli İstisnalar

Hükûmet, uçaklarda, diplomatik tesislerde ve ibadet yerlerinde yasağın kaldırılmasını önerdi. Sağlık, güvenlik, iklim koşulları ve yerel geleneklerle bağlantılı örtüler geçerli olmaya devam edecek. Sanat etkinlikleri ve reklamlar bu yasadan muaf tutuluyor. Tasarıya göre; temel ifade ve toplanma haklarını kullanırken kendini korumak için gerekli görülen maskelere, yetkililer onayladığı ve kamu düzeni sağlandığı sürece izin verilecek.

Başörtülü Müslüman Kadın

"Başörtüsü Fransa'daki Erkek Egemen Bakışa Bir Meydan Okuma"

12 Kasım 2021

Yasağı savunanlar yüz örtüsünü aşırı, siyasi İslam’ın bir sembolü olarak nitelendiriyor. Ülkedeki Müslüman toplum örgütleri, bu oylamayla hedeflenen uygulamayı bir “ayrımcılık” olarak  değerlendiriyor ve yasal yollara başvuracaklarını açıkladı. Çoğu Türkiye, Bosna ve Kosova kökenli olan Müslümanlar İsviçre nüfusunun yaklaşık yüzde 5’ini oluşturuyor.

Avrupa’da ilk olarak Fransa, 2011 yılında kamusal alanda peçe takılmasını yasakladı. Danimarka, Avusturya, Hollanda ve Bulgaristan da kamusal alanda yüzün tamamen ya da kısmen örtülmesini yasakladı. (P)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |