Düzensiz Göç Melilla: Göçmenlerin Öldüğü İzdihamla İlgili Mahkeme Kararı

Fas, İspanya'ya geçmeye çalışırken Melilla sınır kapısında 23 kişinin öldüğü izdihamla ilgili olarak 15 göçmene hapis cezası verdi.

bgucin 14 Ekim 2022

Fas’ta, haziran ayında yaklaşık 1500 düzensiz göçmenin Kuzey Afrika’daki İspanya toprağı Melilla kentine geçmeye çalıştığı sırada 23 göçmenin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan faciaya ilişkin davada 15 sanık hakkında hapis cezası verildi.

15 Düzensiz Göçmene Hapis Cezası

Düzensiz Göçmenler

Göçmenlerin Avrupa'ya Geçiş Kapısı: Melilla

29 Ağustos 2022

Fas İnsan Hakları Derneği’nin Nador şubesine ait Facebook sayfasından yapılan açıklamada, Nador Mahkemesi’nin 24 Haziran’daki olaylarda yakalanan 15 düzensiz göçmen hakkında hapis cezası kararı aldığı kaydedildi.

Mahkemenin 5 sanık için üçer yıl, diğer 10 sanık için de ikişer yıl hapis kararı verdiği belirtildi. Açıklamada, temyiz aşamasında, alınan kararın yeniden gözden geçirilmesinin umulduğu ifade edildi. Fas makamlarından ise mahkeme kararına ilişkin henüz resmî bir açıklama yapılmadı.

Ülkede 24 Haziran’da yaşanan faciaya ilişkin görülen davada 84 sanık “Fas topraklarına yasa dışı yollarla girmek, silah bulundurmak, kamu görevlilerine yönelik hakaret, şiddet ve itaatsizlikte bulunmak” gibi suçlamalarla yargılanıyor.

Melilla Sınır Kapısında Ne Olmuştu?

Melilla’daki Fas-İspanya sınırında 24 Haziran sabahı yaşanan olayda, Fas tarafındaki yaklaşık 1500 düzensiz göçmen 10 metre yüksekliğindeki dikenli tel örgülerin olduğu sınır hattına akın etmişti.

Düzensiz Göç

"Melilla Sınır Kapısındaki Göçmenler Kesinlikle Şiddet Kullanmadı"

29 Haziran 2022

Fas polisi ve İspanya makamları, düzensiz göçmenleri organize şekilde sınıra akın etmek, güvenlik güçlerine taş ve asit atarak saldırmakla suçlamıştı. Fas hükumeti, söz konusu olayda 23 göçmenin öldüğünü, 100’den fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Fas İnsan Hakları Derneği, Rabat hükûmetinin verdiği resmî sayının aksine, 2’si Fas polisi, gerisi göçmen olmak üzere toplam 27 kişinin öldüğünü ileri sürmüş, İspanyol sivil toplum örgütü Caminando Fronteras ise söz konusu olayda 37 göçmenin yaşamını yitirdiğini iddia etmişti. 14 Temmuz’da; Fas Ulusal İnsan Hakları Konseyi ise, 24 Haziran’da Fas’tan İspanya’ya bağlı Melilla kentine geçmeye çalışan düzensiz göçmenlerin ölüm nedenini “izdiham, yüksekten düşme ve nefes alamama” olarak açıklamıştı. (AA/P)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |