İsrail İsrail Basınında “Aşırıcı-Irkçı Partilerin Zaferi” Tartışılıyor

İsrail’in 1 Kasım seçimlerinde, kesin olmayan sonuçlara göre Likud lideri Binyamin Netanyahu öncülüğündeki sağ blok ittifakı Mecliste çoğunluğu elde ederken, İsrail'in köklü basın kuruluşları bu durumu tartışıyor.

admin 3 Kasım 2022

İsrail’de koalisyon krizleri ile geçen son 3 buçuk yıl içinde yapılan 5. erken genel seçimlerde yaklaşık 6,7 milyon İsrailli seçmen oy kullandı. Kesin olmayan sonuçlara göre, eski başbakan ve muhalefet lideri Netanyahu’nun partisi Likud ve sağcı müttefiklerinden oluşan koalisyon bloku, 65 sandalyeye ulaşmış görünüyor.

Bu da Netanyahu’nun, 120 sandalyelik Meclis’te hükûmeti kurabilmek için gerekli 61 sandalyeyi rahatlıkla aştığını gösteriyor.

Aşırıcı Partiler İktidar Ortağı

Aşırı Sağ

Af Örgütü: İsrail, Filistinlilere Karşı Sistematik "Apartheid" Uyguluyor

1 Şubat 2022

Bu sonuçlara göre, Netanyahu liderliğindeki blokta yer alan aşırı sağcı Dini Siyonizm Partisi 14 milletvekiliyle yarışı üçüncü bitirdi. Filistinlilere yönelik ırkçı ve ayrımcı söylemleri nedeniyle eleştirilen Dini Siyonizm Partisi, böylelikle eski meclisteki 6 sandalye sayısını ikiye katlamış oldu.

Dini Siyonizm Partisi ile aynı listede seçime giren Otzma Yahudit (Yahudi Gücü) Partisinin merkezinde, seçim sonrasında kutlamalarda Araplara karşı ırkçı sloganlar eşliğinde, danslarla sevinç gösterileri düzenlendi.

Aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimcileri desteklediği için “katillerin avukatı” ve “şeytanın avukatı” şeklinde anılan “Yahudi Gücü” lideri Itamar Ben-Gvir, Mescid-i Aksa baskınları gibi provokatif eylemleri ve işgal altındaki Kudüs’te Yahudi yerleşimcilerin şiddet eylemlerini teşvik etmesiyle biliniyor.

Ben-Gvir, Arap karşıtlığıyla öne çıkan ve kurduğu parti 1998’de İsrail’de yasa dışı ilan edilen Haham Meir Kahane ile anılan “Kahanizm” ideolojisine yakın bir duruş sergiliyor.

Haaretz: Kahanizm Kazandı, İsrail Kaybetti

Ülkenin en köklü yayın kuruluşlarından Haaretz gazetesi, editöryel yazısında, “Kahanizm kazandı. İsrail şimdi sağcı, dinî, otoriter bir devrime doğru ilerliyor” şeklinde bir başlık tercih etti.

Netanyahu-Lapid blokları arasındaki kesin farkı görebilmek için nihai sonuçları beklemek gerektiğine işaret eden gazete, “Ama ülkenin 25. Meclis seçimlerinde en büyük kazananın Yahudi Gücü’nün lideri Itamar Ben-Gvir olduğu, en büyük kaybedenin ise İsrail olduğu şimdiden belli.” diye yazdı.

Gazete, Yahudi Gücü’nün de içinde yer aldığı Dini Siyonizm listesinin Siyonizm’e bile zarar verdiği düşüncesinden yola çıkarak, bu partiyi şöyle tanımladı:

“Siyonist projeyi çarpıtan ve onu Yahudi halkının ulusal yurdu fikrinden; Ben-Gvir’in hocası ve hahamı Meir Kahane’nin ışığında muhafazakar, sağcı, ırkçı ve dindar bir Yahudi üstünlükçü projeye dönüştüren (Dini Siyonizm Partisinin) meclis listesi, şu anda İsrail’deki en büyük üçüncü siyasi güç.”

Gazete, “salı günü yapılan seçimin gerçek ve ürpertici öneminin bu olduğunu” vurguladı.

Ultra-Ortodoks Partileri Büyük Kazanım Elde Etti

İsrail’in İngilizce yayın yapan televizyon kanalı İ24 de Likud müttefiki dinî partilerin seçimlerde elde ettikleri zaferi kutladıklarına dikkati çekti.

Kanala göre, Ultra-Ortodoks Yahudi (Haredi) partilerinin 19 sandalye kazanması, Netanyahu’nun koalisyon hükûmeti kurmasında bu partilerin önemli bir rol oynayacakları anlamına geliyor.

Kanal, Dini Siyonizm Partisinin ise Meclis’teki yeni dağılımda Likud ve Gelecek Var’dan sonra en büyük üçüncü parti olduğuna işaret ederek, “büyük zafer kazandığını” aktardı.

“Ben-Gvir’in Artan Popülaritesi İsrail Demokrasisi İçin Risk”

The Jerusalem Post gazetesi ise Dini Siyonizm Partisinin sandıktaki başarısını, “Aşırı sağcı Ben-Gvir ve Smotrich zafer kazandı” başlıklı haberiyle gördü.

Dini Siyonizm lideri Bezalel Smotrich’in seçim galibiyeti sonrasındaki sözlerine yer veren gazete, Smotrich’in şu sözlerini öne çıkardı: “Bugün Dini Siyonizm Partisi, ülkenin kuruluşundan beri ulusal bir dinî partinin aldığı en büyük galibiyetle tarih yazdı.”

Gazete, Ben-Gvir’in yükselişini “İsrail demokrasisi için risk” olarak değerlendirerek, şu yoruma yer verdi:

“Ben-Gvir’in başarısı İsrail’deki seçimlerin hikayesi oldu ve onun artan popülaritesi İsrail demokrasisinin risk altında olduğu endişelerini artırdı. Savunma Bakanı Benny Gantz, Ben-Gvir’i eleştirilerinin çoğunun hedefi hâline getirdi ve Arapları İsrail’den göç etmeye teşvik etmek için çağrıda bulunan bu ateşli sağcı eğer seçimde zafer kazanırsa neler olacağı konusunda uyardı.”

Yediot Ahronot: İsrail Aşırı Sağı Eşi Görülmemiş Bir Başarının Eşiğinde

Filistin

"Bölgedeki İstikrarsızlığın ve Çatışmanın Temel Nedeni İsrail İşgali"

8 Haziran 2022

Öte yandan Yediot Ahronot gazetesi, “Aşırı sağın, ülke tarihinde ilk kez İsrail siyasetinde iktidara gelmek için tarihi bir fırsatla karşı karşıya olduğu gerçeğini hafife almak mümkün değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Gazetede Nadav Eyal imzasıyla yayımlanan makalede, Netanyahu tarafından kurulacak koalisyonda meşru bir ortak olarak benimsenen Ben-Gvir’in, siyasi arenadaki diğer isimlerden “farklı” olduğu vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

“O suça karışmış bir sabıkalı. İsrail’in yasakladığı ve ABD’nin terör örgütü olarak tanımladığı ırkçı “Kah” hareketinin bir üyesiydi ve Filistinlilerle çatışmayı sona erdirmek için Oslo Anlaşmalarını imzalayan Başbakan İzak Rabin’in öldürülmesi öncesinde şiddet eylemlerini teşvik etmişti. Ben-Gvir, 1995 yılında El Halil’deki İbrahim Camii’nde ibadet eden Müslümanlara ateş açarak toplu katliam yapan, Baruch Goldstein’ın bir hayranı.” (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |