'Fransa'

Fransa Meclisinde Irkçılık: “Afrika’ya Dön”

2022'de 18 bin düzensiz göçmenin sınır dışı edildiği Fransa'da bir milletvekilinin ırkçı sözüyle Akdeniz'de mahsur kalan mültecilerin durumunun görüşüldüğü Meclis oturumu sonlandırıldı.

Fotoğraf: @Jo Bouroch - Shutterstock.

Fransa’da Ulusal Meclisin 3 Kasım’daki oturumunda siyahi bir milletvekilli konuşurken, aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) partili bir milletvekilinin “Afrika’ya geri dönsün” sözü nedeniyle ara verilen oturum, daha sonra sonlandırıldı.

Mahsur Kalan Afrikalı Mültecilerin Durumu Görüşülüyordu

Mecliste hükûmete soru faslında Fransa Boyun Eğmeyen (LFİ) partili siyahi milletvekilli Carlos Martens Bilongo, Norveç bayraklı “Ocean Viking” gemisinin kurtardığı ve 11 gündür Akdeniz’de mahsur kalan 234 kişinin durumuna dikkati çektiği sırada, RN milletvekilli Gregoire de Fournas’ın “Afrika’ya geri dönsün” sözü seslerin yükselmesine ve oturuma 5 dakika ara verilmesine sebep oldu.

Ardından, Meclis Başkanı Yael Braun-Pivet olayın ciddiyeti karşısında gerekli yaptırımların, Meclisin genel işleyişiyle ve organizasyonuyla ilgili yetkisi olan Meclis Bürosunda ele alınmasına karar verdiğini açıkladı ve oturumu sonlandırdı.

Fransa’da sol ve çevreci partilerden oluşan Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliğinin (Nupes) yazılı açıklamasında, bugün olağanüstü şekilde toplanacak Meclis Bürosunda de Fournas için en yüksek yaptırımı isteyecekleri kaydedildi.

Bilongo oturum çıkışı basına yaptığı açıklamada, “Bugün ten rengime geri gönderildim. Fransa’da doğdum, Fransız milletvekiliyim.” diyerek RN’nin gerçek yüzünü gördüklerine değindi. De Fournas ise, “Afrika’ya geri dönsün” cümlesiyle Bilongo’yu değil, göçmen gemisini kastettiğini savundu.

Fransa’da 18 Bin Düzensiz Göçmen Geri Gönderildi

Öte yandan; Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, dün verdiği bir röportajda, sene başından bu yana 18 binden fazla düzensiz göçmen konumundaki kişiyi sınır dışı etiklerini ifade etti. Darmanin, konuk olduğu CNEWS kanalında, hükûmetin Ulusal Meclise 2023 yılı başında sunmayı planladığı Göç Yasası’na değindi.

Fransa’da sene başından bu yana 18 binden fazla düzensiz göçmen konumundaki kişinin sınır dışı edildiğini kaydeden Darmanin, bunun geçen seneye göre yüzde 20’lik artış olduğunu söyledi. Darmanin, “Gelecek için beni ilgilendiren, yabancı oldukları için değil ama suçlu ve yabancı oldukları için ek 4 bin kişiyi nasıl sınır dışı edeceğim.” dedi.

“Fransız topraklarını terk etme zorunluluğu” bulunan 120 bin kişinin yarısının bu karara itiraz ettiğine değinen Darmanin, Göç Yasası’yla itiraz hakkı sayısını ve süresini azaltmak istediklerine işaret etti. (AA/P)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler