'Fransa'da İslam'

Fransa’da Camilerin Ardından Kapatma Sırası Kur’an Kurslarında

Fransa'da Herault Valisi Hugues Moutouh, içlerinden birinde mescidin de yer aldığı 2 Kur'an kursunu "yasa dışı" diyerek kapatma kararı aldı.

Actu.fr’nin haberine göre, Vali Moutouh’un talimat verdiği bölge güvenlik ekibi, 2 gün önce Montpellier kentindeki 2 Kur’an kursunda habersiz kontrol gerçekleştirdi.

Bu iki yapıdan, dinî eğitim veren Tevekkül Enstitüsü ile içinde mescidin olduğu Occitanie Çok Kültürlü Merkez’i “yasa dışı” oldukları gerekçesiyle kapatma kararı alan Vali Moutouh, namaz kılınan mescidin ise “izin almaksızın cemaate ev sahipliği yaptığını” ileri sürdü.

Belediye, valilik kararını ivedilikle uygulamaya koymak ve söz konusu yapıların kapılarına kilit vurmak için harekete geçti.

Ülkede Müslümanlara ve Kuruluşlarına Baskı

Fransa, uluslararası toplum ve Müslümanların tepkisine rağmen, “bölücülükle mücadele” adı altında Ağustos 2021’de yürürlüğe konulan tartışmalı “Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler” yasasının son iki yılda denetime tabi tuttuğu 99 camiden 25’ini kapattı.

İçişleri Bakanı Gérald Darmanin’in talebiyle çok sayıda cami hakkında da kapatılması için başlatılan yasal süreç devam ediyor.

Paris yönetimi, Müslümanları hedef aldığı ve ötekileştirdiği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve insan hakları örgütlerince sık sık eleştiriliyor. Ülkede çok sayıda Müslüman, dinlerini baskı altında yaşadıkları ve ayrımcılığa uğradıkları gerekçesiyle Fransa’yı terk edip başka ülkelerde yaşamını sürdürmeye başladı. (AA)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler