'Hollanda'

Hollanda’da Mahkeme: “Aile Birleşimi Kısıtlaması Hukuka Aykırı”

Hollanda'da mahkeme, mültecilerin yurt dışındaki ailelerini Hollanda'ya getirebildiği "aile birleşimi" uygulamasını, düzensiz göçmen yoğunluğuyla mücadele amacıyla askıya almasını Hollanda ve Avrupa Birliği (AB) hukukuna aykırı buldu.

© Shutterstock.com

Hollanda’da mahkeme, mültecilerin yurt dışındaki ailelerini Hollanda’ya getirebildiği “aile birleşimi” uygulamasını, düzensiz göçmen yoğunluğuyla mücadele amacıyla askıya almasını Hollanda ve Avrupa Birliği (AB) hukukuna aykırı buldu.

Haarlem şehrindeki mahkemeden yapılan yazılı açıklamada, hükûmetin “aile birleşimi” uygulamasını askıya almasının Hollanda Yabancılar Kanunu’na ve AB Aile Birleşimi direktifindeki iki maddeye aykırı olduğu bildirildi.

Suriyeli Fakhria Al Mullaabid’in eşi ve altı çocuğunu Hollanda’ya getirmek için açtığı davada mahkemenin, hükûmetin kısıtlamasının “hukuki dayanaktan yoksun” olduğuna hükmettiği belirtildi. Açıklamada, çocukların ve “aile birliği menfaatleri”nin hükûmetin göçmen yoğunluğuyla mücadelesinden önde geldiği ifadelerine yer verildi. Mahkemenin Al Mullaabid’in Sudan’da yaşayan aile üyelerinin Hollanda’ya gelebilmeleri için Göç ve Vatandaşlık Dairesi’ne (IND) gerekli vize işlemlerini başlatması talimatı verdiği kaydedildi.

IND’nin kararına göre, Al Mullaabid’in ailesini Hollanda’ya getirmek için 26 Nisan 2023’e kadar beklemesi gerekiyordu.

Karar Olumlu Karşılandı

Hükûmetin düzensiz göçmen yoğunluğuyla mücadele amacıyla aldığı önlemleri eleştiren birçok siyasetçi kararı olumlu karşılarken, Hollanda Göç Hukukçuları ve Avukatları Birliği Başkanı Wil Eikelboom, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Hükûmet için büyük başarısızlık, mahkeme insan haklarını korudu.” ifadesini kullandı.

Eikelboom, “Herkesin ağustos ayında getirilen kısıtlamaların hukuka aykırı olduğunu belirtmesine rağmen hükûmet kısıtlamaları yürürlüğe soktu.” değerlendirmesinde bulundu. Eikelboom, kararın ardından hükûmetin ya uygulamaya son vereceği ya da söz konusu kararın tek bir dava özelinde verilmesinden ötürü kısıtlamaya devam edebileceğini vurgulayarak, uygulamanın sürmesi hâlinde çok sayıda kişinin mahkemeye gidebileceği uyarısında bulundu.

Hollandalı mülteci derneği Vluchtelingenwerk’ten karara ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Hükûmetin aile birleşimi uygulamasını askıya almasının sürdürülemeyeceği görüldü.” ifadeleri kullanılırken, hükûmetin kritik meselelerdeki politikalarını Danıştay denetiminden geçirmeden uygulamasıyla birçok kişinin mağdur edildiğine dikkat çekildi.

Hükûmet Mültecilere Yer Bulmakta Zorlanıyor

Hükûmet, iltica merkezlerinde yaşanan yer sorunları ve belediyelerin mültecilere barınma imkanı sağlamamasının ardından Ağustos 2022’de bir dizi kısıtlamayı hayata geçirirken, mültecilerin uygun ev bulamaması hâlinde “aile birleşimi” uygulamasını geçici olarak durdurmuştu. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler