'Almanya'

Almanya’da Aşırı Sağcı Parti AfD’nin Kapatılması Tartışılıyor

Almanya'da Thüringen Eyaleti İçişleri Bakanı Georg Maier, aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisinin (AfD) yasaklanması için hazırlık yapılması çağrısında bulundu.

©360b / Shutterstock.com

Sosyal Demokrat Partili Maier, taz gazetesine yaptığı açıklamada, AfD’nin anayasa karşıtı olduğunu ve darbe operasyonu kapsamında tutuklanan AfD üyeleriyle de bunun belgelendiğini ifade ederek, “Yasaklama prosedürü için şimdiden hazırlık yapılması gerektiği kanaatindeyim.” dedi.

Thüringen eyaletinde aşırı sağcı olarak sınıflandırılan AfD partisinin, parti yasağı için temel teşkil eden bazı kriterleri açıkça yerine getirdiğini söyleyen Maier, AfD’nin açıkça anayasa karşıtı olduğunu ve özgür demokratik temel düzeni ortadan kaldırma niyetini gizlemediğini ifade etti.

CDU: “AfD Yasağı Faydasız”

Almanya’da ana muhalefet partisi konumundaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Friedrich Merz ise AfD’nin yasaklanmasının yararsız olacağını söyledi.

Welt televizyonuna konuşan Merz, “Bu tür yasaklama prosedürlerini pek yararlı bulmuyorum. Kendilerini yeniden organize ediyorlar ve başka bir partide yer alıyorlar. Sonra oyun yeniden başlıyor.” değerlendirmesini yaptı.

CDU lideri, bu konuda silah yasalarının sıkılaştırılmasının düşünülebileceğini belirterek “Eğer bu kesimden insanların yasal yollardan silah sahibi oldukları ortaya çıkarsa, o zaman bu gerçekten kontrol edilmelidir.” ifadesini kullandı.

Darbe Operasyonu

Almanya’da geçtiğimiz hafta ülke genelinde yapılan baskınlarda terör örgütü üyesi olmak ve darbe planlamak suçuyla 25 kişi gözaltına alınmıştı. Federal Savcılık operasyonlarda gözaltına alınanların 1871 Alman İmparatorluğu’nu örnek alan bir devlet kurmak amacıyla terör örgütü kurmakla suçlandıklarını açıklamıştı. “İmparatorluk Vatandaşları” (Alm. Reichsbürger) ismini taşıyan bu oluşumun üyelerine düzenlenen baskınlarda tanınmış isimler de tutuklanmış, gözaltına alınanlar arasında Berlinli hakim ve aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) Partisi eski milletvekili Birgit Malsack-Winkemann‘ın bulunması AfD’nin yasaklanması tartışmalarını da beraberinde getirmişti.(AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#1

*Tüm alanları doldurunuz

  • Almanya'da İslam Karşıtı Aşırı Sağcı Parti AfD Yasaklanabilir
    2023-06-07 16:43:11

    […] tarafından hazırlanan raporda AfD’nin özgür demokratik temel düzeni ortadan kaldırma hedefine ulaşmak için sadece planlı bir […]

Son Yüklenenler