'Hanau'

Irkçı Hanau Saldırısının Açtığı Yaralar 4 Yıl Sonra Hâlâ Taze

Almanya'nın Hanau kentinde 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan ırkçı saldırının üzerinden 4 yıl geçti. Saldırıda öldürülenlerin yakınlarının duyduğu acı ve adalet beklentisi ise hâlâ taze.

©Stringer - Anadolu Ajansı

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020’de ırkçı terörist Tobias Rathjen tarafından düzenlenen silahlı saldırıda öldürülen 9 kişinin ailelerinin duyduğu acı tazeliğini hâlâ koruyor. Saldırıda evlatlarını kaybeden ancak adaletin yerini bulmadığını düşünen acılı aileler, saldırıdan 4 yıl sonra Alman devletinden olayın aydınlatılması ve olayda sorumluluğu bulunanların cezalandırılması yönündeki taleplerini yineledi.

Irkçı bir katilin silahından çıkan kurşunlarla 29 yaşında yaşama veda eden Sedat Gürbüz’ün annesi Emiş Gürbüz, olayın yaşandığı günden bu güne kadar geçen 4 yılı her günü tek tek saydığını belirterek, aileler olarak adalet istediklerini söyledi. Gürbüz şöyle konuştu:

“Biz aileler adalet istiyoruz, adalet peşindeyiz, o olayın aydınlatılmasını istiyoruz. Elimizde deliller var. Meclis komisyonunun hazırladığı rapora göre, Hanau Belediyesi olay yerindeki acil çıkış kapısının kilitli olmasından sorumlu. Polis acil çağrı merkezinin sistemi bozukmuş, iletişim kurulamıyormuş. Yetkililer sorumluluğu üzerine almıyor ve biz bunu kabul etmiyoruz. Sorumsuzluğun bedelini bizim çocuklarımız ödedi maalesef.” 

Olayda sorumluluğu bulunanların hatalarını kabul etmesini de isteyen Gürbüz, “Eğer Almanya’da gerçekten adalet varsa adaletin yerini bulması lazım. Ben çocuğumu çok özlüyorum, 4 yıldır her günü tek tek sayıyorum, 48 ay, 1460 gün oldu. Gidenler canından oldu, kalanlar ise aklından oldu. Yaşıyoruz ama canlı cenaze gibiyiz. Şubat ayını hayatımdan çıkarmak istiyorum ama maalesef çıkaramıyorum. Ben çocuğumu çok özledim.” ifadelerini kullandı.

“Önlem Alınmazsa Saldırılar Tekrarlanır”

Irkçı saldırıda 37 yaşında yaşamını yitiren Gökhan Gültekin’in ağabeyi Çetin Gültekin, Almanya’nın ırkçı saldırılardan ders çıkarmaması durumunda bu tür olayların tekrarlanacağı uyarısında bulundu. Almanya’da daha önce işlenen ırkçı cinayetlerden ders alınmadığı için kardeşinin ırkçı terör saldırısına maruz kaldığını ve şimdi de ailelerin hâlen Hanau’da yaşayan ırkçı katilin babası Hans Gerd Rathjen’in tehditleriyle yaşamak zorunda kaldıklarını belirten Gültekin, şöyle konuştu:

“Sorumlular çocuklarımızı, kardeşlerimizi koruyamadıkları gibi durum öyle gözüküyor ki bizleri dahi koruyamıyorlar. Çünkü hâlen ırkçı katilin babası rahat durmuyor ve mağdur ailelere mektup gönderip onları ırkçı sözlerle taciz ediyor. Biz de korkuyoruz açıkçası, saatli bomba gibi, ne zaman ne yapacağı belli değil. Katilin babasının şehirden ve mağdur ailelerden uzaklaştırılmasını istiyoruz ama Hanau’da mülk sahibi olduğu için yetkililer bu konuda bir şey yapamıyor. Ya biz bu diyarı terk edip gideceğiz ya da bu şartlara razı gelip, ne zaman kimi öldüreceğini bekleyeceğiz yani.”

Her yıl Hanau’da gösteri yapıp bu olayın unutulmaması için çabaladıklarını aktaran Gültekin, “Son haftalarda Almanya’nın çeşitli şehirlerinde yüz binlerce insan sokağa çıkıp ‘ırkçılara dur, artık yeter’ diyorlar. Irkçılara yönelik bu tepki için en doğru vakit olduğuna inanıyorum. Son haftalarda ırkçılık karşıtı gösterilerde sokağa çıkan insan sayısı toplam 2 milyon olarak açıklandı. Ancak bunca acıya rağmen 4 yıl önce Hanau saldırısı olmadan ırkçıların oyu yüzde 9 iken bugün yüzde 20’lere yükseldi. Biz nerede yanlış yapıyoruz? Biz diyoruz ki bu ırkçıların en azından ellerinden silahlarının alınması gerekir.” şeklinde konuştu.

Kardeşinin işlettiği nargile kafede katledilmesinden 38 gün sonra oğlunun acısına dayanamayarak yaşamını yitiren babası Behçet Gültekin’in acısıyla ikinci kez sarsılan ağabey Gültekin, Hanau olaylarını anlatan “Geboren, aufgewachsen und ermordet in Deutschland (Almanya’da doğdum, büyüdüm ve öldürüldüm)” isimli bir kitap yazdıklarını ve bu kitabın özellikle gençler tarafından okunarak yaşananlardan ders çıkarılması gerektiğini söyledi.

“Olaylar Açıklığa Kavuşturulmadı”

34 yaşındayken, ırkçı bir katilin silahından çıkan kurşunlarla yaşama veda eden Fatih Saraçoğlu’nun ağabeyi Hayrettin Saraçoğlu da olayla ilgili tüm soruların yanıtsız kaldığını ve aileler olarak olayın aydınlatılmasını ve sorumluların cezalandırılmasını istediklerini dile getirdi.

Almanya’da geçen günlerde aşırı sağcı politikacıların yabancı kökenlileri sınır dışı etme planlarının ortaya çıktığını hatırlatıp bu olaya tepki gösteren Saraçoğlu, “Bunlar ilk değil, maalesef ırkçılık politikacıların malzemesi oldu. Yabancıların üzerinden oy toplama, toplumu tedirgin etme politikası hâlâ devam ediyor. Hiçbir şey değişmedi, bu politikacılar korku politikalarına devam ediyorlar.” dedi.

Saraçoğlu, şöyle konuştu:

“Her geçen yıl acılarımız azalmak yerine daha da büyüyor. Çünkü olaylar açıklığa kavuşturulmadı. Ne kadar uğraşsak da, kendimizi her ne kadar bu konuya versek de bir neticeye varamadık. Kimse sorumluluk almıyor. Hep bizim yanımızda gibi gözüküyorlar ama aslında madalyonun öbür tarafına bakınca ne kimse sorumluluk alıyor ne de olaya açıklık getiriyor, sadece üzüldüklerini söylüyorlar. Toplumun tepkisini çekmemek için politikacılar yine politikalarına devam ediyorlar.”

Hanau Mezarlığında Anma Töreni

Irkçı saldırıda hayatını kaybeden aralarında Türklerin de bulunduğu 9 kişi için 19 Şubat 2024 Pazartesi günü Hanau Mezarlığı’nda “sessiz” anma töreni düzenlendi. Törende ırkçı terör saldırısında yaşamını yitirenlerin mezarlarına çiçekler bırakılarak dua edildi. Alman Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Hanau Belediye Başkanı Claus Kaminsky, Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer ve şehir yöneticileri anma törenine katıldı. Bu yılki “sessiz” anma töreninde konuşma yapılmadı.

Törenin ardından Hanau Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camisi’nde saldırıda yaşamını yitirenler için Mevlid-i Şerif okundu. Saldırıda hayatını kaybeden Sedat Gürbüz’ün defnedildiği Dietzenbach Mezarlığı’nda da anma töreni düzenlendi.

17 Şubat Cumartesi günü Hanau’da gerçekleştirilen ırkçılık karşıtı yürüyüşe binlerce kişi katıldı. Kurt-Schumacher Meydanı’nda toplananlar, ırkçılığa karşı, ellerinde terörü lanetleyen dövizler ve saldırıda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarıyla kent merkezindeki Marktplatz’a yürüdü. Burada kurulan sahnede, ırkçı terör saldırısında yaşamını yitirenlerin isimleri okundu. 

Saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınları tarafından yapılan konuşmalarda, söz konusu saldırı lanetlenerek ölenler için dua edildi. Yürüyüşe çeşitli sivil toplum kuruluşları ve Hanau dışından gelen vatandaşlar da destek verdi.

“19 Şubat 2020’nin Yaraları Kapanmayacak”

Federal İçişleri Bakanı Faeser, tören öncesi yaptığı açıklamada, bu korkunç ırkçı saldırıda evlatlarını kaybedenleri asla unutmayacaklarını, yaşamını yitirenlerin ailelerinin acısını paylaştığını belirterek, “19 Şubat 2020’nin yaraları kapanmayacak.” dedi.

Hanau’daki ırkçı terör saldırısı ve ülkede artan aşırı sağcılığa dikkati çeken Faeser, “Aşırı sağcılıkla mücadele etmek için anayasal devletimizin tüm araçlarını kullanmaya devam edeceğiz çünkü insanlık dışı nefret söylemlerini parlamentolarımızdan dahi yayan aşırı sağcı şiddetin öncüleri, son dört yılda seslerini daha gür ve daha güçlü bir şekilde duyurmaya başladılar.” ifadelerini kullandı.

Bakan Faeser, şunları kaydetti:

“Aşırı sağcıların yaydığı korku ve ötekileştirmeye daha fazla insanlık ve dayanışma ile karşılık vermeliyiz. Daha güçlü uyum sinyallerine ihtiyacımız var. Ülkemizde 20 milyondan fazla insanın göçmenlik geçmişi var. Aşırı sağcı ağlar ve onların sınır dışı etme fantezileri hakkındaki ifşaatların ardından, bugünlerde pek çok insan Almanya’da hala güvende olup olmadıklarını kendilerine soruyor. Bunun cevabı sadece şu olabilir: Biz, sizi koruyoruz ve yanınızdayız.”

Başbakan Olaf Scholz da sosyal medya platformu X üzerinden Hanau’da 4 yıl önceki ırkçı saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Scholz, “4 yıl önce aşırı sağcı bir kişi, Hanau’da 9 kişiyi vahşice öldürdü. Motivasyonu nefretti, amacı ırkçılıktı. Aşırı sağcılar, demokrasimize saldırıyor. Vatandaşları dışlamak hatta onları kovmak istiyorlar. Buna asla izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Hanau Saldırısı

Hanau kentinde 19 Şubat 2020 gecesi iki kafeye düzenlenen ırkçı terör saldırısında, aralarında 4 Türk’ün de bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetmişti. Özel harekat timinin operasyonunda, saldırıyı düzenleyen 43 yaşındaki ırkçı terörist Tobias Rathjen ve 72 yaşındaki annesi evlerinde ölü bulunmuştu. Saldırgan Rathjen’in avcılık belgesi olduğu ve ardında bir mektupla video bıraktığı kaydedilmişti.

Dönemin Başbakanı Angela Merkel saldırıyla ilgili “Irkçılık zehirdir, nefret de zehirdir ve bu zehir toplumumuzda vardır.” ifadelerini kullanmıştı.

Federal Savcılıkça Aralık 2021’de yapılan açıklamada, saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında başka kişilerin suç ortağı, azmettirici veya yardımcı olduğuna ya da failin bir sırdaşı bulunduğuna dair yeterli delil bulunamadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verildiği bildirilmişti. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler