Hollanda'da Uyum Sorunu Göçmen Kökenli Gençler Kendilerini Dışlanmış Hissediyor

Hollanda’da yapılan araştırma göçmen kökenli gençlerin büyük bölümünün kendilerini Hollanda çoğunluk toplumundan dışlanmış hissettiklerini ortaya koydu.

admin 1 Ocak 2016

Hollanda’da Uyumdan Sorumlu Bakanlığın talebiyle Sosyal ve Kültürel Planlama Bürosu (SCP) tarafından yapılan araştırma göçmen kökenli gençlerin büyük bölümünün kendilerini Hollanda çoğunluk toplumundan dışlanmış hissettiklerini ortaya koydu. 

Aralarında Türk, Fas ve Surinam kökenlilerin bulunduğu 3 bin gençle yapılan araştırmaya göre, göçmen kökenli gençler daha çok kendi etnik ve kültürel çevrelerinde sosyalleşmeyi tercih ederken, medya ve siyasiler hakkında da olumsuz düşünceler besliyor. Türkiye kökenli siyasetçi Münire Manisa gençlerin kendilerini Hollanda toplumunda dışlanmış hissetmelerinin yanlış entegrasyon politikalarından kaynaklandığını belirterek, kültürlerini muhafaza ederek toplumda var olmak isteyen gençlerin tek taraflı entegrasyon politikalarını kabul etmediklerini belirtti.

Hollanda’da geçen sene Forum Enstitüsü tarafından yapılan ve Türk gençlerini radikal eğilimlere sahip olmak ve IŞİD’i desteklemekle itham eden araştırmanın tersine SCP’nin araştırması Türkiye ve Fas asıllı gençlerin yüzde 90’ının IŞİD’e karşı olduğunu ortaya koyuyor.

Fotoğraf: ©Flickr.com/mikecogh

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |