Avrupa'da Mülteci Krizi Mülteci Kabul Etmeyen Ülkelere Dava Tehdidi

Almanya Dışişleri Bakanı, mülteci kabul etmeyi reddeden Doğu Avrupa ülkelerine bu tavırlarını sürdürmeleri halinde dava açabileceklerini açıkladı.

admin 1 Ocak 2016

Mültecilerin AB ülkeleri içerisindeki eşit dağılımına ilişkin anlaşmaya vurgu yapan Almanya Federal Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier mülteci kabul etmeyi reddeden Doğu Avrupa ülkelerini uyararak söz konusu tavrın sürdürülmesi hâlinde bu ülkelere karşı dava açabileceklerini belirtti.

AB’nin bir hukuk birliği olduğunun altını çizen Steinmeier, AB içerisinde dayanışmanın da tek yönlü bir yol olmadığının anlaşılması gerektiğini ifade etti. Geçtiğimiz eylül ayında AB içerisinde alınan karar bağlamında 160 bin mülteci kabul edeceklerini söyleyen Avrupa ülkelerinin bugüne kadar sadece 200 mülteci aldığı açıklanmıştı.

Bir süre önce Almanya gibi Avusturya’daki siyasiler de söz konusu durumdan duydukları rahatsızlığı dile getirmiş, Avusturya Başbakanı Werner Faymann mevcut tavrın sürdürülmesi hâlinde mülteci kabul etmeyen AB üyesi Doğu Avrupa ülkeleri hakkında maddi anlamda cezai yaptırım uygulanmasını teklif etmişti.

Fotoğraf: ©Flickr.com/Joshua Zakary

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |