"Brexit"

Brexit İkinci Aşamada: Liderlerin Onayı Bekleniyor

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brexit olarak adlandırılan “Birleşik Krallığın AB’den ayrılışı” müzakerelerinde ikinci aşama için onay bekliyor.

11 Aralık 2017 admin
Fotoğraf: Shutterstock.com

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, “AB’nin 27 üyesinin liderinden müzakerelerin ikinci aşamasına başlanması için onay isteyeceğim.” dedi. Tusk, AB Komisyonunun Brexit müzakerelerinde ikinci aşamaya geçilmesini önermesinin ve İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

AB Komisyonunun önerisinin ardından 14-15 Aralık’ta düzenlenecek AB Zirvesi’nde liderlere taslak bir anlaşma sunabileceğini belirten Başkan, “AB’nin 27 üyesinin liderinden Brexit müzakerelerin ikinci aşamasına başlanması için onay isteyeceğim.” dedi.

 

Geçiş Süreci

İngiltere’nin yaklaşık 2 yıllık bir geçiş süreci talep ettiğini hatırlatan Tusk, bu konuyu bazı koşullarla görüşebileceklerini dile getirdi.

Tusk, “Bu geçiş sürecinde İngiltere’nin yenileri de dâhil olmak üzere tüm AB hukukuna, bütçeye ilişkin yükümlülüklere ve yargı denetimine saygı duymasını öneriyorum. Bu dönemde tabii ki AB’nin karar alma mekanizmaları 27 üye ülke tarafından yönetilecek.” açıklamasında bulundu. Bunun tek çözüm olduğunu söyleyen Tusk, “Ayrılmanın zor olduğunu biliyorum. Ancak ayrıldıktan sonra yeni bir ilişki inşa etmek çok daha zor.” dedi.

 

Brexit: Öne Çıkanlar

İngiltere, geçen yıl haziran ayında yapılan referandumla AB’den ayrılma kararı almış, 29 Mart’ta da Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesini işleterek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı.

Bu yılın haziran ayında başlayan müzakerelerin ilk aşamasında, İngiltere’nin AB’ye ödemesi gereken para, vatandaşlık hakları ve İrlanda sınırı konuları öne çıkmıştı. Müzakereler için AB Komisyonunun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ve İngiltere’nin Brexit Bakanı David Davis başkanlığındaki teknik ekipler görevlendirilmişti.

Michel Barnier, geçtiğimiz günlerde, İngiltere’nin AB’den ayrılmasına rağmen “stratejik kabiliyetlerini” koruyacaklarını belirterek, “Avrupa’da bir güvenlik boşluğu olmayacak.” açıklamasını yapmıştı. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler