GÜNDEM Danimarka’dan Tuhaf Çıkış: “Tüm Sığınmacılar Evlerine Gönderilmeli”

Danimarka’da liberal Venstre Partisinden Marcus Knuth, sığınmacıların ülkeye yük olduğunu ve geldikleri ülkelerde barış olması durumunda geri gönderilmeleri gerektiğini savunuyor.

admin 23 Aralık 2017

Danimarka’da koalisyon lideri liberal Venstre Partisinin parlemento üyesi ve göçmen konularındaki sözcüsü Marcus Knuth, ülkeye iltica eden bütün göçmenlerin, geldikleri ülkenin güvenli görülmesi durumunda geri gönderilmeleri gerektiğini belirtti. İş gücü piyasasında göçmenlerin arttığını söyleyen Knuth, buna rağmen, iltica hakkı verilmiş tüm kişilerin, Danimarka yaşam tarzına uyum gösterseler ve Danimarka’da belli bir işe sahip olsalar dahi ülkelerinde barış tesis edildikten sonra evlerine yollanmaları gerektiğini savunuyor.

“Sığınmacılar Ekonomik Yük”

Sığınmacıların ekonomik hayata katılımındaki artışına rağmen, iş gücü piyasasının hâlâ büyük bir parçasını oluşturmadıklarını ifade eden Knuth, sığınmacıların tamamının Danimarka için ekonomik yük teşkil ettiğini söyledi. Bununla beraber, çalışmalar Danimarka’ya Avrupa Birliği içerisinden çalışmak için gelenlerin sayısının son zamanlarda önemli oranda düştüğü ve iş gücünde oluşan bu boşluğun diğer uluslardan gelen göçmenler ve sığınmacılar tarafından doldurulduğunu gösteriyor.

İskandinavya’da Tutum Değişikliği

Yıllarca mülteci ve göçmenler için kolaylıklar sağlayan Danimarka, İsveç, Finlandiya ve Norveç gibi kuzey ülkeleri, son zamanlarda artan göçmen sayılarıyla beraber ülkelerindeki sığınma ve yerleşme politikalarında ciddi değişiklikler yaptı. Önceden mülteci dostu olarak görülen bu ülkelerde kısıtlamacı göç ve iltica politikaları dikkat çekiyor. Uzmanlara göre bu durum, İskandinav ülkelerindeki göçmenlere ve sığınmacılara yönelik geleneksel paradigmalarının değişmesi olarak yorumlanıyor. (eg)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |