"GÜNDEM"

Hollanda | Türklerin Yurt Dışı Mal Varlıklarını Araştırmak Hukuk Dışı

Hollanda'da ek sosyal ödenek alan Türklerin T.C. kimlik numaralarıyla Türkiye'deki mal varlıklarının araştırılması tepki topluyor. Avukat Ejder Köse'ye göre uygulama yasa dışı.  

7 Nisan 2018 admin
Hollanda Türk Hukukçular Birliği (THB) Başkanı avukat Ejder Köse, Hollanda makamlarının bu ülkeden ek sosyal ödenek alan 65 yaş üstü emekli Türk vatandaşlarının yurt dışındaki mal varlıklarını araştırmada son yıllarda yasal olmayan yollara başvurduğunu belirterek, “Türkiye’de araştırma yapılması vatandaşlarımızın oradaki özel hayatının gizliliğini ihlal ediyor.” dedi.

Hollanda Danıştayının Kararı

Hollanda Danıştayının geçen hafta Türk vatandaşlarının ek sosyal ödenek alabilmesi için TC kimlik numarasını vermesini mecbur kıldığı karara dikkat çeken Köse, “Hollanda makamlarının Türk vatandaşlardan aldıkları TC kimlik numaraları ile Türkiye hükümetine başvurmadan yaptıkları mal varlığı araştırmaları kesinlikle hukuk dışıdır ve uluslararası hukuka aykırıdır. Hollanda bunu zaten yapıyordu ama şimdi Danıştayın aldığı karar ile daha çok yapacak. Bu durumda 15-20 bin kişinin dosyası gündeme gelecek.” ifadelerini kullandı. Köse, “Hollanda kanununa göre herhangi bir kişi ek sosyal ödenek sahibi olduğunda bütün dünyadaki mal varlığını bildirme mecburiyetindedir. Türkiye’de araştırma yapılması vatandaşlarımızın oradaki özel hayatının gizliliğini ihlal ediliyor. Bizim itirazımız bunun için. Hollanda makamları bu dosyayı Türkiye Adalet Bakanlığına aktarmalı. Mal varlığı araştırmasının Türkiye’deki kurumlar tarafından yapılması gerekiyor.” diye konuştu.

Türklerin TC Kimlik Numarası Vermesi Zorunlu

Hollanda Sosyal Sigortalar Kurumunun dört yıl önce başlattığı Türk vatandaşlarının TC kimlik numaralarını vermesi mecburiyetinin Rotterdam mahkemesinin aldığı karar ile bozulduğunu hatırlatan Köse şunları söyledi: “Buna rağmen bu süreçte Hollanda makamları bütün göçmen kökenlilere geçerli olduğu halde araştırmayı sadece Türk vatandaşları için uyguladı. Bu ayrımcılık yasasına aykırı olduğu için Hollanda Danıştayı bu kararların hepsini bozmuştu. Fakat alınan yeni karar ile Türk vatandaşlarının ek sosyal ödenek alabilmesi için TC kimlik numaralarını vermeleri tekrar mecburi hale getirildi.”

Hollanda’da yaşayan 65 yaş üstü emekli Türk vatandaşların alınan yeni karardan sonra TC kimlik numaralarını verip vermeme konusunu kendi değerlendirmelerine bıraktıklarını ifade eden Köse, TC kimlik numarası verilmediğinde ek sosyal ödeneğin kesildiğini, verildiğinde ise geçen 15 yıla kadar geriye dönük incelemenin yapılabileceğini ve haksız durumlarda ek sosyal ödenekleri geri ödeme riskinin bulunduğunu kaydetti.

Türkiye’de yapılan mal varlığı araştırmaları ile Türk makamları ve yetkililerine büyük görev düştüğünü savunan Köse, “Hollanda makamlarının elini kolunu sallayarak Türkiye’de mal varlığı araştırmasına imkan sunulmaması gerektiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler