GÜNDEM

Norveç | İktidar Ortağı Partiden Ezan Yasaklansın Talebi

Norveç’te hükûmet ortağı parti, ülkede ezanın yasaklanması için girişimde bulunmaya hazırlanıyor. Norveçlilerin huzur ve sükûnete ihtiyacı olduğunu söyleyen parti sözcüsü, bu konuda insan hakları hükümlerinin ne dediğini önemsemediğini belirtti.

admin 27 Nisan 2018

Norveç’te, iktidardaki üç partili koalisyonun ortaklarından olan İlerleme Partisi (Fremskrittspartiet-FrP), ülkedeki camilerin içerisinde okunan ezanın dışarıdan duyulmasının engellenmesine yönelik tekliflerini hafta sonu yapılacak parti kongresinde oylamaya sunacaklarını duyurdu.

Talep ilk olarak, göçmen karşıtlığı ile bilinen partinin Oslo’nun batısındaki Buskerud ilçesinde bulunan yerel şubesinden geldi. Komşu ülke İsveç’teki iki cami ile ilgili yapılan düzenleme örnek gösterilerek hazırlanan teklifte, ülkenin çeşitli yerlerinde artık camilerin, hoparlörler ile ezan okunmasına yönelik izin aldıkları belirtildi. Norveç’te din özgürlüğü olduğu, ancak bunun namaz için yapılan çağrılara maruz kalınmasını içermemesi gerektiği ifade edilirken, birçok insanın ezanı rahatsız edici bulduğu iddia edildi. İlçenin bu önerisi, muhafazakâr İlerleme Partisi tarafından partinin ulusal kongresinde oylamaya sunulacak.

“İnsan Hakları Sözleşmesi Umurumda Değil”

 Partinin göç politikasından sorumlu sözcüsü Jon Helgheim, bir gazeteye verdiği demeçte İnsan Hakları Sözleşmesi’nin bu konuda ne söylediğini umursamadığını belirtti. Kendisi için önemli olanın insanların mahallelerinde huzur ve sükûnet içinde, yani ibadet çağrısı ile rahatsız edilmeden yaşamaları olduğunu savunan Helgheim, yasak talebinin insan hakları yasaları ile çelişiyor olmasıyla ilgilenmediğini vurguladı.

Teklif Daha Önce Reddedilmişti

Norveç’te ezan açıktan okunmuyor, ancak cami içerisinde hoparlör ile okunan ezan dışarıdan duyulabiliyor. 2000 yılında benzer bir yasaklama önerisi partinin o dönemki lideri Carl Hagen tarafından gündeme getirmiş, ancak böyle bir yasağın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9. maddesinde belirtilen din, düşünce ve vicdan özgürlüğü kapsamında garanti altına alınan haklarla çeliştiği hükmüne varan Adalet Bakanlığı öneriyi reddetmişti. (eg)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler