"Almanya"

Almanya | Hükümette Sığınmacı Krizi: İçişleri Bakanı İstifa Kararı Aldı

Almanya'da İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Başbakan Angela Merkel'le sığınmacı politikasında yaşadığı anlaşmazlık üzerine istifa kararı aldı.

Hükümet krizinin yaşandığı Almanya’da istifa kararı alan Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer, koalisyon ortağı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel ile uzlaşmak için bir kez daha CDU ile görüşüleceğini söyledi. Kriz, tarafların sığınmacı ve iltica politikasına ilişkin yaşadığı görüş ayrılığıyla patlak vermişti.

Seehofer, Münih’te sabaha karşı yaptığı açıklamada, partisinin gece yapılan yönetim kurulu toplantısında görevlerinden ayrılacağını ve bunu üç gün içerisinde gerçekleştirmek istediğini söylediğini ifade ederek, ancak şimdi CDU ile uzlaşmak için  “bir ara adım” atacağını ifade belirtti. “Anlaşmak umuduyla bugün Berlin’de bir kez daha CDU ile görüşeceğiz” ifadesini kullanan Seehofer, Almanya’nın çıkarı ve koalisyon hükümetinin işleyişi için tekrar görüşme yaparak CDU ile anlaşma girişiminde bulunacağını, diğer kararların bu toplantıdan sonra verileceğini kaydetti.

Sığınmacı ve iltica politikası konusunda hükümet ortağı CDU lideri Angela Merkel  ile anlaşma sağlayamayan Seehofer’in, CSU yönetim kurulu toplantısında görevlerinden ayrılmayı önerdiği ifade edilmişti. Parti yönetiminin daha sonra Seehofer’i kararından vazgeçiremeye çalıştığı bildirilmişti.

Merkel-Seehofer Arasında Yaşanan Anlaşmazlık

İçişleri Bakanı Seehofer, başka bir AB ülkesinde önceden kayıt altına alınan, Almanya’da daha önce iltica talebi reddedilen veya belgeleri olmayan sığınmacıların ülke sınırlarından geri çevrilmesini talep ediyor. Başbakan Merkel ise konuyu AB düzeyinde çözmek istiyor. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler