Cumhurbaşkanı Macron Fransa | Macron: “Cumhuriyetin, İslam İle Sorun Yaşaması İçin Hiçbir Sebep Yok”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'nın İslam ile sorun yaşamasını gerektirecek hiçbir durum olmadığını söyledi. Ülkedeki İslam kurumlarını yeniden düzenleyecek reformları sonbaharda açıklayacağını duyurdu.

admin 10 Temmuz 2018

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Elysee’ye çıktıktan sonra ikinci kez Versay sarayında düzenlenen kongrede, milletvekilleri ve senatörlere hitap etti. Yaklaşık 1,5 saat süren konuşmada Macron, anayasa reformları, fakirlikle mücadele planı ve emelilik ile ilgili düşünülen değişikliklerin yanı sıra laiklik ve İslam konusuna da değindi.

Cumhurbaşkanı Macron, “Cumhuriyetin, İslam ile bir sorun yaşaması için hiçbir sebep yok. Laiklik, Cumhuriyetin İslam’la bir sorun olmamasını garanti ediyor.” dedi. Macron, sonbaharda, İslam’a Cumhuriyetin ruhuna uygun bir çerçeve sunacaklarını açıklayarak, ülkedeki İslam kurumlarını yeniden yapılandıracaklarını, bu kurumların devletle ve toplumla ilişkilerini yeniden düzenleyeceklerini vurguladı. Macron, “Fransa İslamı” adı altında getirilecek yeni düzenlemelerin, ülkenin her yerinde kanunlara uygun bir şekilde uygulanacağını kaydetti.

15 Eylül’e Kadar Müzakere Toplantıları Düzenlenecek

Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, 25 Haziran’da Fransa’da İslam kurumlarının temsili, bu kurumların yeniden yapılandırılması ve finansmanıyla ilgili 15 Eylül’e kadar çok sayıda şehirde konunun uzmanları, Müslüman kanaat önderleri ve Fransız yetkilileriyle müzakere toplantıları düzenleyeceklerini açıklamıştı.

Macron ve Collomb’un İslam kurumlarının reformuyla ilgili açıklamaları, hükümetin Müslümanları kontrol altına almak istediği ve Fransa İslam Konseyi‘ne(CFCM) şekil vermeye çalıştığı yorumlarına neden olmuştu. Macron’un “İslam reformu” girişimi ülkedeki Müslümanların yaşam tarzına müdahale olarak değerlendiriliyor. İçişleri Bakanlığının dini masasındaki yetkililer, diğer dini örgütlerin toplantılarına katılmazken, Fransa İslam Konseyi’nin iki haftada bir düzenledikleri yönetim kurulu toplantılarına katılıyor.(P, AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |