İTALYA İtalya Başbakan Yardımcısı Fransa’yı Sömürgecilikle Suçladı

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Luigi Di Maio, Avrupa'daki göçmen krizinin nedeninin başta Fransa olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin onlarca Afrika ülkesini sürekli sömürmesi olduğunu söyledi.

admin 22 Ocak 2019

Fransa, Afrika politikasından dolayı “sömürgeci” suçlaması yapan İtalya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Luigi Di Maio‘nun sözlerinden dolayı İtalya’nın Paris Büyükelçisi Teresa Castaldo’yu Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

Fransa hükümeti yetkilileri, Avrupa Birliği (AB) Bakanı Nathalie Loiseau’nun, Di Maio’nun Fransa ile ilgili açıklamaları nedeniyle Castaldo’yu Dışişleri Bakanlığına çağırdığını bildirdi. Sistem karşıtı sol görüşlü 5 Yıldız Hareketi (M5S) partisinin lideri ve Başbakan Yardımcısı Di Maio, dün Avezzano kentinde partisinin bir mitinginde yaptığı konuşmada, Afrika ülkelerini fakirleştirdiği gerekçesiyle AB ve Birleşmiş Milletler’in Fransa’yı cezalandırması gerektiğini savunmuştu.

İtalya-Fransa

İtalya ve Fransa Arasında Afrikalı Göçmen Krizi

17 Ekim 2018

Fransa’ya “Sömürgeci” Suçlaması

Afrikalıların yerinin Akdeniz değil Afrika olduğunu belirten Di Maio, “Bugün bazı insanlar (göçmen) Afrika’dan ayrılıyorsa bunun nedeni başta Fransa olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin onlarca Afrika ülkesini sürekli sömürmesidir.” ifadesini kullanmıştı.

Di Maio’nun konuşmasında şu ifadeler öne çıkmıştı: “Paraları Fransa tarafından basılan, Fransız sömürgesi onlarca Afrika ülkesi var ve Fransa bu paralarla kamu borcunu finanse ediyor. Macron bir yandan bize ahlak dersi veriyor, diğer yandan da sömürdüğü Afrika ülkelerinin parası ile kamu borcunu finanse etmeye devam ediyor. Eğer Afrika’dan göçü durdurmak istiyorsak bu konudan başlamamız gerekir. Sadece AB’de değil, BM’de de bunu yapalım. Gelecek haftalarda M5S’nin gerek İtalyan hükümeti, gerek Avrupa kurumları, gerekse de tüm ulusların diplomatik bağının olduğu kurumlarda bu konuyla ilgili, Afrika ülkelerini sömüren bu ülkelerin cezalandırılmasına ilişkin bir girişimi olacak. Çünkü Akdeniz’de olanlar, bize ahlak dersi veren bazı ülkelerin yaptıklarının bir meyvesi.”

Daha Önce de Sarı Yeleklilere Destek Vermişti

Fransa ile İtalya arasında geçen hafta da benzer bir kriz yaşanmış, Di Maio ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini’nin “Sarı yelekliler“e destek veren ifadelerine Fransa hükümeti sert tepki göstermişti. Uluslararası Göç Örgütünün resmi rakamlarına göre, 2018 yılında Kuzey Afrika kıyılarından deniz yoluyla Avrupa’ya toplam 4 bin 216 düzensiz göçmen gelirken, 2017 yılında bu rakam 2 bin 365 olarak gerçekleşti. Avrupa’ya 2018 yılında gelen düzensiz göçmenlerin yüzde 80’i İspanya kıyılarının olduğu güzergahı kullandı.

Akdeniz’de, son 48 saatte kendilerini taşıyan tekne ve botların batması sonrası kaybolan yaklaşık 170 düzensiz göçmenin öldükleri belirtiliyor. Libya açıklarında 120 göçmeni taşıyan bir botun batması sonrası İtalyan donanması sadece 3 kişiyi kurtarabilmişti. İspanya ve Fas arasındaki Alboran Denizi’nde de batan tekneden dolayı 53 düzensiz göçmenin yaşamını yitirdiği kaydedildi.(AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |