ALMANYA Dar Gelirli Emeklilerin Maaşlarına 447 Euro Zam Geliyor

Almanya Çalışma Bakanı Hubertus Heil, dar gelirli emeklilerin maaşlarının arttırılması için yeni bir taslak hazırladı. Buna göre dar gelirli emeklilerin maaşları ayda 447 avroya kadar artacak. 

admin 12 Şubat 2019

Almanya’daki büyük koalisyonun üzerinde mutabık kaldığı “temel emeklilik” ile ilgili Çalışma Bakanı Hubertus Heil yeni bir taslak hazırladı. Alman medyasına yansıyan taslağın detaylarına göre dar gelirli emeklilerin maaşlarına aylık 447 avroya kazar zam yapılacak. Taslağı değerlendiren Heil, “On yıllarca çalışan biri, çalışmayan birine göre daha fazla emekli maaşı almayı hak ediyor.” ifadelerini kullandı. 

896 Avrodan Düşük Emeklilik Maaşı Alanlar Yararlanacak

Taslağın temelinde dar gelirli emeklilerin maaşlarına gereklilik koşulu aramaksızın bir zam yapılmasının oluğu kaydedilirken, yarı zamanlı işlerde meşgul olanlar, hemşireler ve hasta bakıcılar da maaşları artırılacak emekililer arasında yer alıyor. Düşünülen değişikliğe göre, 35 yıl emekli kasasına para yatıran bir işçi, eğer 896 avrodan düşük bir emeklilik maaşı alıyorsa bu zamdan yararlanacak. Artış ile çalışma hayatı boyunca asgari ücretle çalışan bir işçi 447 avro daha fazla emeklilik maaşı alacak. Yeni zam ile 40 sene asgari ücretle çalışan bir kuaförün maaşı da 541 avrodan 961 avroya yükselecek.

Almanya

Almanya’da Emekliler Yoksullaşıyor

23 Aralık 2017

Süreç Nasıl İşleyecek?

Bakan Hubertus Heil’in hedefi, “Temel Emeklilik” taslağını 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren hayata geçirmek. Taslağın devlete maliyeti henüz belli olmazken, değişiklikten 3 ila 4 milyon kişinin faydalanması öngörülüyor. Özellikle çoğu zaman daha düşük maaşlı işlerde çalışan kadınlar ile ülkenin doğusunda yaygın olarak daha düşük maaşla çalışan kişilerin faydalanması bekleniyor. Dar gelirli emeklilere yapılacak bu zammın vergilerden karşılanacağı kaydedildi.(ala)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |