Cami Saldırıları Ulm’de IGMG Camisine Saldıranların Cezası Açıklandı

Ulm kentindeki Milli Görüş’e ait camiyi kundaklayan 5 Sanık, 6 ay ile 5 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırıldılar. Mart 2018’de kundaklanan camide 8 kişi son anda canlarını kurtarabilmişti.

admin 8 Nisan 2019

Almanya’nın Ulm kentinde İslam Toplumu Milli Görüş’e (IGMG) bağlı camiye molotof kokteyli saldırıyı gerçekleştiren Kürt kökenli 5 Suriyeli ile ilgili karar açıklandı. Ulm kentindeki Eyalet Mahkemesi’nde görülen duruşmada cami kundakçısı 5 sanık, “adam öldürmeye teşebbüs” ve “kundaklamadan” suçlu bulundu. Sanıklardan üçü 5 yıl 6 ay ile 3 yıl 9 ay ve 3 yıl ağır hapis cezalarına çarptırılırken diğer iki sanık iki ise kundaklamaya yardımdan 6 ay ile bir yıl hapis cezalarına mahkum edildi. 

8 Kişi Son Anda Kurtulmuştu

Hakim mahkemede, “saldırganların Suriye’deki vatandaşlarının trajik durumları nedeniyle öfkelerinin anlaşılabilir olduğunu” iddia etti. Ancak sanıkların, yapılan eylemde ölümlerin olabileceğini umursamadıklarını aktardı. Sanıkların avukatları karara itiraz edeceklerini açıkladı.

Milli Görüş’e ait cami 19 Mart 2018 gecesi kundaklanmış ve yangın esnasında uykuda olan 8 kişi son anda canlarını kurtarabilmişti. Yangının erkenden farkedilerek söndürülmesi büyük bir faciayı önlerken camide maddi hasar meydana gelmişti. Olayın ardından cami çevresinde molotof kokteylleri bulunmuştu.(P,AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |