'Birleşik Krallık'

İngiltere Ordusunda Irkçılık! Sözlü Tacize Uğradı Alay Konusu Yapıldı

İngiltere'de ordunun yüzde 7’sini oluşturan etnik azınlıkların görev süreleri boyunca ırkçı ayrımcılığa maruz kaldıkları kaydedildi.

İngiltere’de Silahlı Kuvvetler Ombudsmanı Nicola Williams, orduda ırkçılığın yaygınlaştığını öne sürdü.

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’ye konuşan Williams, “Silahlı Kuvvetler içinde ırkçılık yaygın. Irkçılık vakalarının sayısı giderek artıyor” dedi. Kendisine gelen şikâyetlerin yüzde 25’ini taciz ve ayrımcılık vakalarının oluşturduğunu belirten Williams, mağdurların ise ordunun sadece yüzde 7’sini oluşturan etnik azınlıklar olduğunu söyledi. Williams, İngiliz Savunma Bakanlığı’nın ordudaki ırkçılıkla mücadele için daha fazla gayret sarf etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Sözlü Tacize Uğradı Alay Konusu Yapıldı

BBC’ye konuşan mağdurlardan Sri Lanka kökenli asker Mark De Kretser de Irak ve Afganistan’da görev yaptığı sırada maruz kaldığı tacizleri anlattı. Görev süresi boyunca aralıksız biçimde sözlü tacize uğradığını ve alay konusu yapıldığını belirten De Kretser, “Görevimi nasıl yaptığımdan ziyade, bir dahaki sefere bana ne söyleneceğinden kaygı duyar oldum” ifadesini kullandı. Tacizler sonucu psikolojisi bozulan ve 2017’de ordudan terhis edilen De Kretser, Savunma Bakanlığı’nı dava ettiğini ve tazminata hak kazandığını kaydetti.

İngiltere, 2016 yılında aşırı sağcı Ulusal Eylem örgütünü terör listesine eklemiş, örgüte yönelik operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.(AA,P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler