Cami Saldırısı Almanya’da Yapımı Devam Eden IGMG Camisine Saldırı

Almanya’nın Köln kenti yakınlarında inşa edilen Brühl Camii’ne kimliği belli olmayan kişi ya da kişiler bir saldırı düzenledi. 3 camiye de asılsız bomba ihbarlarında bulunuldu.

admin 13 Şubat 2020

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) teşkilatının yapımını sürdürdüğü Brühl Camii’ne 12 Şubat 2020 tarihinde, kimliği belli olmayan kişi ya da kişilerce saldırı düzenlendi. Akşam saatlerinde gerçekleştirilen saldırıda maddi hasar oluştu.

Brühl Cami Başkanı Mehmet Kara, saldırıyı inşaata gelen işçilerin bu sabah fark ettiğini ifade ederken, “Saldırganlar kırdıkları tahta parçalarını inşaat içine atarak kaçmış.” diye kaydetti. Kara ayrıca durumu polise bildirdiklerini söyledi. Bununla birlikte polisin saldırganlarla alakalı arama çalışmalarını başlattığı kaydedildi.   

3 Camiye Bomba İhbarı

 Öte yanda Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletindeki Essen, Hagen ve Unna şehirlerindeki üç camiye elektronik posta yoluyla bomba ihbarı yapıldı.Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı camilere elektronik posta yoluyla gelen ve “Camilerinizi havaya uçuracağız” ifadesinin yer aldığı tehdit içerikli yazı polise bildirildi. Camileri boşaltıp çevrede güvenlik önlemi alan polis, uzman ekipler ve kokuya duyarlı köpeklerle bomba araması yaptı. Essen polisinin Twitter hesabından yerel saatle 20.00 sularında yapılan açıklamada, inceleme sonucu camilerde herhangi bir patlayıcı maddeye rastlanmadığı ve ihbarların asılsız olduğu kaydedildi.

Alınan güvenlik önlemlerinin aşamalı olarak kaldırıldığı ve çevre yolların tekrar trafiğe açıldığı belirtildi.  Açıklamada, camilerin çevresinde alınan güvenlik önlemlerine ilişkin videoların yayınlanmasının saldırganlara hizmet ettiği vurgulanarak, bu görüntülerin sosyal mecralarda paylaşılmaması istendi.(P,AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |