Cami Saldırısı Danimarka’daki Cami Yangınında “Kundaklama” Şüphesi

Danimarka'da perşembe gecesi Danimarka İslam Merkezine ait caminin de bulunduğu 4 katlı binada çıkan yangında "kasıt" olduğu ihtimali üzerinde duruluyor.

admin 10 Mayıs 2020

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da perşembe gecesi Danimarka İslam Merkezine ait caminin de bulunduğu 4 katlı binada çıkan yangında “kasıt” olduğu ihtimali üzerinde duruluyor.

Yangında kullanılamaz hale gelen caminin bağlı bulunduğu Danimarka İslam Merkezi Başkanı Fatih Alev, yangınla ilgili açıklamada bulundu. Derneğin ve caminin, kullanılamaz hale gelen binada 8 yıldır kiracı olduğunu kaydeden Alev, polisin, yangının kasten; ancak Danimarka İslam Merkezine yönelik bir “amaç” taşımadan çıkarılmış olabileceğini söylediğini aktardı.

Polisin olayda caminin hedef alınmadığı tahminine nereden vardığını anlamadıklarına vurgu yapan Alev, “Ellerinde kanıt olmadan, polis neye dayanarak bizimle ilgili olmadığını düşünüyor, bilmiyoruz. Bizim tahminimiz de merkezin özellikle hedef alındığı yönünde.” diye konuştu.

Anatomi Serisi

İslamofobi, İslam Düşmanlığı ve İslam Karşıtı Irkçılık Nedir?

18 Ocak 2020

Yetkililerden “Geçmiş Olsun” Mesajı Gelmedi

Alev, ülkede faaliyet gösteren İslami sivil toplum kuruluşlarından kendilerine “geçmiş olsun” mesajları gelmesine rağmen Danimarkalı yetkililerin sessiz kaldığını dile getirdi. Alev, “Danimarka’da devlet yetkililerinin Müslümanlarla ilgilenmemesine alışığız. Bizden rahatsız olduklarını bildiğimiz için böyle bir olayın akabinde de en ufak bir “üzgünüz” mesajı gelmedi. Gelse zaten şaşırırdık. Hoşumuza giderdi; ama gelmedi.” ifadelerini kullandı.

Caminin sigortalı olmadığı bilgisini veren Alev, tüm eşyaların yangında hasar gördüğünü kaydetti. Alev, binanın yıkılacağını belirterek, cami için yeni bir yer arayışında olduklarını ve hayırseverlerin desteğini beklediklerini ifade etti.

Danimarka İslam Merkezi’ne Ait Binada Yangın

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın Nörrebro semtinde Danimarka İslam Merkezi’nin (Dansk İslamisk Center) ve merkeze ait caminin yanısıra, başka kuruluş ve derneklere ait büroların da bulunduğu bir binada geçtiğimiz perşembe gecesi geç saatlerde yangın çıkmıştı. Çıkan yangında tüm bina yanarken, yangının gece geç saatlerde çıkmasından dolayı can kaybı yaşanmamıştı. Çıkış nedeninin belli olmadığı belirtilen yanfında, binadaki bürolar ve 3. katta bulunan caminin tamamen yandığı ve kullanılmaz hale geldiği tespit edilmişti. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |