Koronavirüs Almanya’da Kilise Kapılarını Cuma Namazı İçin Açtı

Kovid-19 salgını kapsamında uygulanan tedbirler nedeniyle camiler kapasite sorunu yaşıyor. Berlin'de aynı sorunla karşı karşıya olan bir cami için Protestan Martha Kilisesi kapılarını namaz kılınması için açtı.

ehisim 21 Mayıs 2020

Almanya’nın başkenti Berlin’in Kreuzberg bölgesinde Protestan bir kilise, Neukölln’deki bir caminin kapasite sorunu ile karşı karşıya kalması üzerine kapılarını açarak, Müslümanlara kilisede cuma namazı kılmaları için fırsat tanıdı.

KOVID-19

Berlin’de Ezan Yasağı: “Sağlığın Korunması Din Özgürlüğünden Daha Önemli”

7 Nisan 2020

Kovid-19 salgını nedeniyle Almanya’da birçok alanda tedbir amaçlı kısıtlamalara gidildi. Bu bağlamda camiler de dâhil olmak üzere ibadethaneler için birtakım uygulamalar hayata geçirildi. Namaz esnasında da sosyal mesafe kuralına uymak durumunda olan Müslümanlar, 1.5 metrelik aralarla ibadetlerini yerine getirebiliyor. Ancak birçok cami, ibadet alanlarının dar olması sebebiyle, cemaatlerinin tümünü camiye kabul edemiyordu. Berlin Neukölln’deki Dar-Assalam Cami’nin de aynı durumda olduğunu öğrenen Protestan Martha Kilisesi, cuma namazı için camiye kendi ibadet alanlarına ek olarak kiliseyi kullanma olanağı sundu.

Müslümanlar Bu Destekten Memnuniyet Duyuyor

Dar-Assalam Camii sosyal medya hesapları üzerinden kilisenin yardım etmesine dair bir açıklamada bulundu. Açıklamada, “İnsan sevgisi adına Protestan Martha Kilisesi kendi imkânlarımıza ek olarak kiliseyi de cuma namazında kullanabilmemizi sağlayarak, camilerini özleyen Müslümanlara birlikte namaz kılma fırsatı tanıdılar.” Ayrıca cami yönetimi, kilisenin papazı Monika Matthias ve Claudia Spiller’e ve yerel kilise idare kuruluna teşekkürlerini iletti. Cami imamı Mohamed Taha Sabri ise, “kilisenin bu yardımsever hareketini takdirle karşılıyoruz.” dedi. (ala)

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar