'2020 YAZ İZİN DÖNEMİ'

Almanya, AB Dışındaki Ülkelere Seyahat Uyarısını Ağustos Sonuna Uzattı

Almanya yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle mart ayında yaptığı uluslararası "seyahat uyarısını" Avrupa Birliği dışındaki ülkeler için ağustos sonuna kadar uzattı.

10 Haziran 2020 admin
Almanya Seyahat Uyarısı, Fotoğraf: Shutterstock.com

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nda, AB ülkeleri, İngiltere ve Schengen ülkeleri hariç diğer ülkeler için “seyahat uyarsının” 31 Ağustos’a kadar uzatılması kararının alındığını belirtti. Maas, AB dışındaki ülkelere yeniden sınırsız seyahatı mümkün kılan ortak kriterlere ve koordinasyon süreçlerine sahip olunmadığını ifade etti. Çok sayıda kişinin Avrupa ülkeleri dışına yeniden seyahat etmeyi beklediğinin bilincinde olduklarını ifade eden Maas, “Bu Türkiye ve Afrika’nın kuzeyinin yanı sıra ve güneydoğu Asya veya ABD’deki destinasyonlar için de geçerli. Turistik amaçlı seyahatler dahil bu seyahatlerin ne zaman yeniden mümkün olabileceği salgının seyrine bağlı.” ifadesini kullandı.

Bazı Ülkelere İstisnalar Getirilecek

Alman Haber Ajansının (DPA) haberine göre, Bakanlar Kurulu’nda alınan kararla AB dışındaki ülkelere seyahat uyarıları 31 Ağustos’a kadar uzatılsa da virüsün yayılmasının yavaşladığı ülkelere istisnalar getirilebilecek. Haberde, bu ülkelerle ilgili yapılacak değerlendirmelerde Kovid-19 ile ilgili vaka sayılarının gelişimi, hijyen kuralları, test kapasitesi, şeffaflık, sağlık sisteminin kapasitesi ve seyahat edilen ülkeden geri dönme imkanlarının göz önünde bulundurulacağı kaydedildi. Bakanlar Kurulu geçen hafta AB ülkeleri, İngiltere ve Schengen ülkeleri için seyahat uyarılarını 15 Haziran‘dan itibaren kaldırma kararı almıştı.

Seyahat Etmek Serbest

Seyahat uyarısı olsa da AB dışındaki ülkelere seyahat etmek serbest. Seyahat ve turizm hakları konularında uzman olan Avukat Paul Degott, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Seyahat uyarısı, seyahat yasağı demek değil. Bu uyarı bir tavsiye niteliğindedir.” ifadelerini kullandı. Yani seyahat uyarısı olmasına rağmen, karşılıklı mutabakat olması durumunda Türkiye’ye seyahat yine de mümkün olabilecek.

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler