Danimarka Danimarka’da Sığınmacılara Karşı Sprey Dağıtan Siyasetçilere “Irkçılık” Cezası

Danimarka'da sığınmacılara karşı kullanılmak üzere sprey dağıtan ırkçı siyasetçilere verilen cezalar Temyiz Mahkemesi tarafından onaylandı. 

admin 10 Haziran 2020

Danimarka’da sığınmacılara karşı kullanılmak üzere sprey dağıtan ırkçı siyasetçilere verilen cezalar Temyiz Mahkemesi tarafından onaylandı.

“Sığınmacı Spreyi: Yasal ve Etkin”

Batı Temyiz Mahkemesi, 2016 yılında Haderslev kasabasında “sığınmacısavar spreyi” dağıtarak propaganda yapan ırkçı Danimarkalılar Partisi Başkanı Danny Carlsen ve 2 partiliye Sönderborg Yerel Mahkemesi tarafından 2018 yılında verilen cezaları onadı. Böylece Carlsen ve arkadaşlarına “ırkçılık” suçlamasıyla verilen 7 bin 500’er kronluk para cezası kesinleşti.

150 adet saç spreyinin etiketini “Sığınmacı Spreyi: Yasal ve Etkin” olarak değiştiren ırkçı parti, ülkede yasak olan biber gazı yerine sığınmacılara karşı sprey kullanılabileceği yönünde propaganda yapmıştı.

Refah Ülkesi Danimarka’da “Mülteci Nefreti”

Sığınmacılara karşı bulunduğu tavırla sık sık gündeme gelen Danimarka, Avrupa’da en az sığınmacı kabul eden ülke. Eski başbakan Lars Lokke Rasmussen, geçen yıl yaptığı bir açıklamada Avrupa’da en az sığınmacı alan ülkelerden biri olmalarını, ”Sığınmacılar bize adapte olamadı. Değerlerimize alışmadı.” şeklinde değerlendirmişti.
Danimarka gibi ekonomik gelişmişliği kadar temel hak ve özgürlüklere verdiği değerle de tanınan Avrupa ülkelerinin mülteciler konusunda sınıfta kaldığı görülüyor. 2015 yılında 21 bin sığınma müracaatı alan Danimarka için bu beklenmedik bir sayıydı, fakat takip eden yıllarda göçmenlik başvuruları kademeli olarak düşmeye başladı. (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar