Almanya Almanya Tabipler Birliği: İkinci Dalga Başladı

Almanya Tabipler Birliği, Almanya’da ikinci koronavirüs dalgasının başladığını duyurdu. Hastanelerde ikinci dalgaya karşı önlemler alınıyor.

Enise Yılmaz 4 Ağustos 2020

Almanya’da Kovid-19 vakaları giderek artıyor. Almanya Tabipler Birliği „Marburger Bund“ Başkanı Susanne Johna, ikinci koronavirüs dalgasının Almanya’da başladığına dair duyuruda bulundu. Augsburger Allgemeine gazetesine konuşan Johna, vaka sayılarının Mart ya da Nisan aylarındaki vaka sayılarıyla kıyaslanması şu an mümkün olmadığını fakat yeni enfeksiyon sayılarında bir artışın görüldüğünü kaydetti. Johna, “Almanya’da bugüne kadar salgına karşı elde ettiğimiz başarılar normalleşmeye duyulan özlemden dolayı tehlikede.” uyarısında bulundu.

İkinci Dalgaya Karşı Alınan Önlemler

Bu artışın ikinci dalganın habercisi olduğunu açıklayan Johna, sağlık sisteminde önlemler alındığını duyurdu. Johna, alınan önlemler kapsamında hastanelerde hazırlıkların yapıldığını belirtti. Belirli bir sistem içerisinde hastanelerdeki yatak sayısının ihtiyaca göre arttırılacağını söyleyen Johna, Mart ayından daha farklı tedbirler alınacağını duyurdu.

Johna, hastanelerin yoğun bakım ünitelerindeki yatak sayılarının Kovid-19 hastaları için az tutulacağını, fakat yatakların dolmasıyla 24 saat sonra ikinci aşamaya geçileceğini açıkladı. İkinci aşamada kapasitelerin genişleteceğini söyleyen Johna, salgının henüz yavaş ilerlemesinden dolayı Kovid-19 hastalarına uygulanacak tedavilerin de kademeli olarak arttırılacağını kaydetti.

“Maskeler Hayat Kurtarır”

Johna, maske konusunda toplumun bazı kesimlerinden gelen eleştirilere karşılık hijyen kurallarının ve maska takmanın önemini vurguladı. Johna, “Araba kullanırken emniyet kemerinin mecbur kılınmasına tepkili yaklaşanlar olmuştu. Bugün de bazı alanlarda maske mecburiyeti konusunda da insanlar özgürlük alanlarının kısıtlandığını düşünüyor. Aslında maskeler de emniyet kemeri gibi insan hayatı kurtarıyor.” ifadelerini kullandı.

Almanya’da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten ve hükümeti bilgilendiren Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) son verilerine göre Almanya’da toplam koronavirüs vaka sayısı 211 bin 281.(P)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |