Fransa Radikal İslamcı Profiliyle Sahte Sosyal Medya Hesabı Açan Fransıza Hapis Cezası

Fransa'nın Toulouse kentinde radikal İslamcı profilinde açtığı sahte sosyal medya hesabından Samuel Paty saldırısını savunan 20 yaşındaki Arnaud isimli Fransız vatandaşına hapis cezası verildi.

admin 25 Ekim 2020

Fransa’nın Toulouse kentinte 20 yaşında genç bir Fransız, sosyal medya üzerinden sahte bir radikal İslamcı hesabı oluşturdu. Hesap üzerinden Samuel Paty davasını savunan gence hapis cezası verildi. Toulouse Ceza Mahkemesi, Arnaud isimli gencin 2 ay kapalı cezaevi ve 10 ay denetimli serbestlik olmak üzere toplam 12 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

La Dépêche du Midi sitesinin haberine göre söz konusu sahte sosyal medya hesabı Conflant’da gerçekleşen Samuel Paty saldırısının ardından 16 Ekim’de açıldı. Arnaud isimli Fransız vatandaşı, sahte sosyal medya hesabı açtıktan sonra Samuel Paty’nin kesik başının yer aldığı görseli paylaştı. Resimle birlikte şu ifadelere yer verdi : “Kafası kesik öğretmen: gavurlar, bakın burada ne var”.

Dine Hakaret Tartışması

Müslüman Öğrenciler Düşünce Özgürlüğüne Saygı Duymuyor Mu?

23 Ekim 2020

Hapis cezası alan genç mahkeme duruşmasında kendisini şu sözlerle savundu: “Sosyal medya platformunda vatansever topluluğunun bir üyesiyim, bunu kışkırtma niyetiyle yaptım.” Aşırı sağcı görüşe sahip kişilerin sahte hesaplar vasıtasıyla toplumu Müslümanlara karşı kışkırtması yeni bir olay değil. 2012 yılında aşırı sağcı militanken görüşlerinden vazgeçen bir kişi, aşırı sağın sahte Müslüman hesaplar açarak sosyal medyada insanları Müslümanlara karşı kışkırtma ve korku atmosferi yaratma peşinde olduklarını itiraf etmişti.

Samuel Paty Saldırısı

16 Ekim’de Fransa’nın Conflans şehrinde Tarih-Coğrafya öğretmenliği yapan Samuel Paty, öğrencilerine Hz. Muhammed’in karikatürlerini gösterdiği gerekçesiyle bir öğrencisi tarafından başı kesilerek öldürülmüştü. Cinayeti işleyen Abdoulakh A., olaydan sonra polis tarafından vurularak öldürülmüştü. (P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |