Fransa Karikatür Krizi Fransa İslam Konseyi’nden Karikatür Krizi Açıklaması

Fransa İslam Konseyi Başkanı Mohammed Moussaoui, Hazreti Muhammed'e yönelik hakaret içerikli karikatürlerin yayımlaması, okullarda gösterilmesi ve duvarlara yansıtılmasının doğru olmadığını ve "ifade özgürlüğü" sayılmayacağını söyledi.

admin 27 Ekim 2020

Fransa İslam Konseyi (CFCM) Başkanı Mohammed Moussaoui, Hazreti Muhammed’e yönelik hakaret içerikli karikatürlerin yayımlaması, okullarda gösterilmesi ve duvarlara yansıtılmasının doğru olmadığını ve “ifade özgürlüğü” sayılmayacağını söyledi. Kamu yayıncısı FranceInfo’ya çıkan Moussaoui, Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli karikatürlerin yayınlanmasına, okullarda çocuklara gösterilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fransa‘daki Müslüman toplumdan “Müslüman çoğunluğun hassasiyetlerini yeterince temsil etmedikleri” eleştirisinin hedefinde de olan CFCM Başkanı, ifade özgürlüğünü çocuklara anlatmanın başka yollarının bulunduğunu, özgürlüklerde karşılıklı saygının gözetilmesi gerektiğini kaydetti.

Anatomi Serisi

İslamofobi, İslam Düşmanlığı ve İslam Karşıtı Irkçılık Nedir?

18 Ocak 2020

“Yasalar Müslümanlara Bu Karikatürleri Tasvip Etmeme Hakkını Veriyor”

Moussaoui, “Çocuklara ifade özgürlüğünü öğretmek için bu (Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli karikatürleri göstermek) doğru çözüm ve ‘ifade özgürlüğü’ değil. O yaştaki çocukların yaşayacakları travmayı göz önünde bulundurmalısın.” diyerek, CFCM olarak karikatürlerin yayımlanmasını doğru bulmadıklarını ifade etti.

İslam ülkelerinin Fransız mallarını boykot çağrılarına ilişkin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Elysee Sarayı’nda ülkedeki Müslüman temsilcileri ile görüştüğü ekipte de yer alan Moussaoui, Hz. Muhammed’e yönelik karikatürleri yayımlamaktan vazgeçmeyeceklerini söyleyen Macron’un karikatürlerin yeniden yayınlanmasını teşvik etmediğini ileri sürdü. “Yasalar karikatürcülere karikatür çizme izni verse de Müslümanlara söz konusu karikatürleri tasvip etmeme hakkını da veriyor.” diyen Moussaoui, Müslümanların hassasiyetlerinin de gözardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in ülkedeki marketlerde “helal gıda” ürünlerine özel reyonların bulunmasından rahatsız olduğu yönündeki açıklamalarına ilişkin ise Moussaoui, “Terörizmden bahsedilen bir ortamda bu ifadeyi kullanması garip oldu.” dedi.

Moussaoui, Fransa‘da Müslüman karşıtlığına yönelik bir iklimin bulunduğunun inkar edilmeyeceğini belirtse de Fransa‘nın İslamofobik olduğunu ve ülkedeki Müslümanların baskı gördüğünü söylemenin doğru olmadığını savundu.

İslam Dünyası Boykot Etti

Fransa‘da 16 Ekim’de Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli karikatürleri derste öğrencilerine gösteren bir öğretmenin başının kesilerek öldürülmesi üzerine Macron’un büyük bir kısmının İslam‘ı ve Müslümanları hedef alan açıklamaları ile Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli karikatürlerin binaların duvarlarına yansıtılması, İslam dünyasında tepki ve protestolarıyla karşılaşmıştı. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |