Fransa Fransa’da “Genel Güvenlik” Yasa Tasarısı Protestosuna Polis Müdahalesi

Fransa’nın başkenti Paris’te, görevde olan güvenlik güçlerinin görüntülerinin herhangi bir mecrada yayımlanmasını yasaklayan yasa tasarısına karşı gösteriler düzenlendi. Tasarının, güvenlik güçlerinin uyguladığı hukuksuz şiddeti kanıtlamayı zorlaştıracağından endişe ediliyor.

admin 18 Kasım 2020

Fransa’nın başkenti Paris’te, görevde olan güvenlik güçlerinin görüntülerinin herhangi mecrada yayımlanmasını yasaklayan “genel güvenlik” yasa tasarısına karşı gösteriler düzenlendi. Yasa tasarısının Ulusal Mecliste görüşülmeye başlandığı saatlere yakın binlerce kişi parlamento binası yakınındaki Saint-Germain bulvarında toplanarak tasarıyı protesto etti.

Fransa’da Polis Şiddeti 

“Sorun Üniformasının Hakkını Vermeyen Birkaç Polisten Daha Fazlası”

1 Haziran 2020

Aralarında hukukçu, basın mensupları ve sarı yeleklilerin de bulunduğu göstericiler ile Fransız polisi arasında zaman zaman arbede yaşandı. Polis kalabalığa gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti.

Göstericilerden Nadia, AA muhabirine yaptığı açıklamada, polis şiddetine çokça sahne olan Paris’in banliyölerinin birinde yaşadığını söyledi.

Ne yaşadığımızı biz biliyoruz, ne yazık ki sık sık yaşıyoruz. Eğer yasa (meclisten) geçerse vatandaşların hayatını riske atmakla kalmayıp aynı zamanda bu şiddeti ortaya çıkaran medyayı, basın mensuplarını da büyük ölçüde etkileyecektir.” diyen Nadia, bu bakımdan yasa tasarısının meclisten geçmemesi gerektiğine işaret etti.

Güvenlik Güçlerinin Uyguladığı Şiddet Başka Şekilde Kanıtlanamaz

Nadia, polislerin görsellerini çekme haklarının olduğunu ve bunun ellerinden alınmaması gerektiğini savundu. “Onların (polislerin) görüntülerini çekmeliyiz, harika işler yaptıkları doğru fakat bazen taciz ve şiddet olaylarının olduğunu da inkâr edemeyiz… Onların kim olduklarını ortaya çıkarmalıyız.” diye konuşan Nadia, görüntü alma haklarının ellerinden alındığı takdirde güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddetin kanıtlanamayacağına dikkati çekti. Nadia, “Medya bizi bilgilendirme işini yapamazsa güvende olamayız bu yüzden protestoya katıldım.” dedi.

Fransa

Fransa'da Polis Teşkilatına Sızan Gazeteci: "Irkçılık, Şiddet ve Cezasızlık Kültürü Hakim"

7 Eylül 2020

Öte yandan mecliste görüşmeleri devam eden yasa tasarısına göre, terörle mücadele eden güvenlik güçleri, şehir içindeki operasyon ve mücadelelerde video görüntü almanın yanı sıra “drone” kameralar da kullanılabilecek.

Fransa’da sarı yeleklilerin gösterilerinde ve emeklilik reformuna karşı yapılan eylemlerde polisin protestoculara karşı kullandığı şiddet görüntülenmiş ve sosyal medyada paylaşılmış, bunun üzerine polisler hakkında soruşturmalar açılmıştı. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |