Fransa'da Dinî Özgürlük “Hükûmetin Görevi Dinî Özgürlükleri Korumaktır”

ABD'nin Dinî Özgürlükler Özel Temsilcisi Büyükelçi Sam Brownback, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Müslümanlara karşı tavrına işaret ederek, bu ülkedeki dinî özgürlükler hakkında endişeli olduklarını belirtti. 

admin 9 Aralık 2020

ABD’nin Dini Özgürlükler Özel Temsilcisi Büyükelçi Sam Brownback, yaptığı telekonferans üzerinden çeşitli ülkelerin dinî özgürlükler hakkındaki tutumlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Fransa‘da Cumhurbaşkanı Macron ve hükûmetin Müslümanlara yönelik tutumunun sorulması üzerine Brownback, “Fransa‘da yaşananlardan gerçekten endişeliyiz. Bir hükûmetin görevi dinî özgürlükleri korumaktır.” ifadesini kullandı. Brownback kimsenin dinini “şiddet göstererek” yaşayamayacağının altını çizerek, “Ancak dininizi barışçıl bir şekilde yaşıyorsanız, istediğiniz şekilde ibadet etme hakkınız vardır.” dedi.

Devletlerin, dinî liderler ile çalışarak, endişeleri, problem alanlarını saptayarak ve dinî gruplarla tartışmayarak en iyisini yapacaklarını belirten Brownback, “Yapıcı tartışmaların yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Siz sertleştirirseniz, o durum daha kötü bir hal alabilir.” görüşünü paylaştı.  (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |