Belçika Brüksel’de Kilometre Vergisi Karşıtı Protesto

Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplanan göstericiler, 2022'den itibaren hayata geçirilmesi planlanan ve katedilen kilometre başına ücret ödenmesini öngören vergi sistemini protesto etti.

admin 21 Aralık 2020

Brüksel’de toplanan göstericiler, kilometre vergisi karşıtı protesto düzenledi. Brüksel’de Merkez tren garı (Gare Centrale) önünde toplanan motosiklet sürücüleri ve yüzlerce gösterici, hükümetin onayladığı yeni vergi reformunu protesto etti. Göstericiler, “Kilometre vergisine hayır. Biz koyun değiliz. Güvenliğimiz için mi yoksa devlet kasası mı?” yazılı dövizler taşıdı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı görülen gösteride eylemciler, hükümet aleyhine slogan attı.

Kilometre Vergi Sistemi

Yeni vergi sistemine göre Brüksel’de araba kullanan herkes, yakın gelecekte katettiği kilometre bașına bir ücret ödemek zorunda kalacak. 2022’de yürürlüğe girmesi planlanan yeni vergiyle başkentteki trafik sıkışıklığının 2030’a kadar yüzde 25 düșürülmesi hedefleniyor.

Yeni vergi sistemi, Brüksel sakinleri için mevcut trafik vergisinin yerini alacak. Ancak Flaman ve Valonya bölge sakinleri de başkente geçiş yaptıkları süre boyunca kilometre vergisine tabi tutulacak.

20 Kilometre Yaklaşık 10 Avro

Brüksel içinde 20 kilometre yol kateden bir sürücü, yaklaşık 10 avro para ödeyecek. Vergi uygulaması, yalnızca hafta içi ve gün boyunca geçerli olacak. Ödenmesi gereken vergi miktarı katedilen kilometre sayısına, seyahat süresine ve aracın motor gücüne bağlı olarak hesaplanacak.

Belçika, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) vergi oranlarının arttığı AB ülkeleri arasında da önde gelen ülkelerden. (AA,P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |