İslamofobi Müslüman ve Yahudi Cemaat İmama Yönelik Tehdit Mektubunun Açıklığa Kavuşturulmasını Talep Ediyor

Almanya’nın Wolfsburg şehrinde imamlık yapan Aissa Hajlaoui noel tatilinden kısa bir önce tehdit mektubu almıştı. Eyaletteki Müslüman ve Yahudi cemaatler imama yönelik tehdit mektubunun ivedilikle açıklığa kavuşturulmasını talep etti.

admin 30 Aralık 2020

Almanya’nın Niedersachsen eyaletinde Müslüman ve Yahudi cemaatleri Schura Niedersachsen üyesi bir cemiyetin imamı Aissa Hajlaoui’ye yönelik tehdit mektubuna ivedilikle tepki verilmesi çağrısında bulundu. Schura Niedersachsen Başkanı Recep Bilgen ve Niedersachsen Yahudi Cemiyetleri Başkanı Michael Fürst salı günü yaptıkları ortak açıklamada, polisin ve Anayasayı Koruma Dairesi’nin imam Aissa Hajlaoui’ye ulaşan ölüm tehdidini olabildiğince çabuk bir biçimde açıklığa kavuşturmasını sağlamalarını istedi.

Recep Bilgen ve Michael Fürst, Müslümanların ve Yahudilerin ilgili temsilcileri olarak, ülkedeki tüm demokratik kurumlardan tepki talep etti. Açıklamada, ölüm tehditleri karşısında oturup her şeyin kendi kendine hallolacağının düşünülemeyeceği belirtildi. Bilgen ve Fürst, “Ölüm tehditleri cinayete dönüşmeden önce bu tür tehditlerle yüzleşmek zorundayız.” açıklamasında bulundu.

Anatomi Serisi

İslamofobi, İslam Düşmanlığı ve İslam Karşıtı Irkçılık Nedir?

18 Ocak 2020

“Pandemi Yabancı Düşmanlığını Artırdı”

Açıklamada ayrıca korona salgınının, terörizm, antisemitizm, İslamofobi ve yabancı düşmanlığını artırdığına da değinildi.

Wolfsburg polisi, imama gelen tehdit mektubunu ve Wolfsburg İslam Kültür Merkezi’nin tehdit mektubuna yönelik şikayetini doğruladı. Polis sözcüsü, polis memurlarının tehdit mektubunu çok ciddiye aldığını ve her yönden soruşturma yapıldığını aktardı. Polis, mektubun tam içeriği hakkında bilgilendirmede bulunmadı. (P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |