'Uygur Türkleri'

Çin’in Sincan’da Kurduğu Fabrikalarda Uygurları Zorla Çalıştırdığı İddia Edildi

Çin'in Sincan bölgesinde Müslüman Uygur Türklerini zorla tuttuğu toplama kamplarının yakınlarında yüzlerce fabrika inşa ettiği, kampta tutulan çoğunluğu kadın olan Uygurları da bu fabrikalarda zorla çalıştırdığı öne sürüldü.

30 Aralık 2020 admin
Fotoğraf: Huseyin Aldemir, Shutterstock.com | Değişiklikler: Perspektif

Amerikan BuzzFeed haber sitesinin Çin’in resmî kayıtlarına, kamplarda bulunanlardan aldığı bilgilere ve uydulardan temin ettiği görüntülere dayandırdığı haberinde, bölgedeki 135 toplama kampının yakınına büyük fabrikaların kurulduğunun tespit edildiği belirtildi. Elde edilen görüntüler üzerinden yapılan incelemede, kurulan fabrikaların toplam alanının 19 milyon 500 bin metrekareye tekabül ettiği ve Çin’in hâlen oralarda fabrika kurma faaliyetlerine devam ettiği ifade edildi.

2016’da başlayan zorla çalıştırma faaliyetleri kapsamında, 1 milyondan fazla Uygur’un bu fabrikalarda çalıştırıldığına işaret edilen haberde, fabrikaların büyük bir çoğunluğunun 2018’de inşa edildiği bilgisine yer verildi. Sitenin topladığı uydu görüntülerine göre, her kampta dikdörtgen, uzun, mavi çatılı ve çelikten yapılar dikkati çekti.

“Cehennemdeymişim Gibi Hissettim”

Daha önce o fabrikalarda çalışmış ve BuzzFeed’e konuşan Gulzira İlhan isimli Uygur kadın, kendisiyle yüzlerce kadının her gün otobüslerle eldiven üreten o fabrikalara götürüldüğünü söyledi. 2017-2018’de bölgedeki bir kampta tutuklu bulunan ve fabrikalarda çalıştırılan Dina Nurdiba ise o fabrikaların birinde okul üniformalarının üretiminde çalıştırıldığını ifade etti.

Kampta tutuklu bulunduğu süreci “Cehennemdeymişim gibi hissettim.” diye tanımlayan Nurdiba, dışarıya çıkışların yasak olduğu fabrikada hücre gibi küçük kabinlerde aylarca çalıştırıldığını dile getirdi. O kamplarda çalıştırılan insanların yok denecek kadar az para aldığı da iddia edilirken, Çin yönetimi o toplama kamplarını “köy” olarak tanımlayıp, fabrikaların o “köylerdeki” halkın geçimini büyük katkı sağladığını iddia ediyor.

Birçok Ülke ve Kuruluştan Tepki

Sincan bölgesinin son yıllarda önemli bir üretim merkezi hâline dönüştüğü biliniyor ve bir süredir, başta ABD olmak üzere, birçok ülke ve kuruluş, Çin’in bu bölgede insanları zorla çalıştırdığı iddialarına dikkat çekiyor.

ABD Temsilciler Meclisi, eylülde Çin’in Sincan bölgesinden geldiği veya zorla çalıştırma usulüyle üretildiği düşünülen malların, ABD’ye girişini yasaklayan bir yasa tasarısını kabul etmişti ancak başta Apple ve Nike gibi ünlü markalar olmak üzere Çin’de üretim tesisi bulunan birçok ABD’li firmanın, bu tasarıya karşı lobi yaptığı iddia edilmişti. Söz konusu tasarı ise halen senatoda bekliyor. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler