Kanada Kanada’da Neonazi Grupların Terör Örgütü Olarak Tanınması Gündemde

Kanada hükûmeti, aşırı sağcı Neonazi grupları terörist olarak tanıma konusunu gündemine aldı. Bu grupların terör örgütü olarak tanınması hâlinde, mal varlıklarına el konulabilecek.

admin 29 Ocak 2021

Toronto Star gazetesinin haberine göre, Kanada‘da ırkçılık karşıtı gruplar, bir süredir aşırı sağcı ve ırkçı grupların terör listesine alınması için hükûmete baskı yapıyor. Hükûmet de aşırı sağcı grupların terör yapılanması olarak tanımlanıp tanımlanamayacağı konusunda rapor hazırlaması için ilgili kurumlara talimat verdi.

Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair’in ofisinden yapılan açıklamada, aşırı sağcı gruplardan birinin en kısa zamanda terör örgütü olarak tanınacağı kaydedildi.

Kanada’nın tanıdığı terör örgütleri listesinin genişlemesi durumunda nefret karşıtı gruplar, ülkedeki Neonazi yanlısı “Atomwaffen ve O9A” ile beyaz üstünlüğüne dayalı ideolojiye sahip “The Base” gruplarının bu listeye girmesini savunuyor.

Aşırı Sağcı Grupların Mal Varığına El Konulabilecek

Bir grubu terör örgütü olarak tanımanın grup ve üyeleri için ciddi sonuçları bulunuyor. Buna göre terör örgütü olarak tanınan gruba yönelik finansal kurumlar grup ve üyelerinin varlıklarını dondurabiliyor.

Ayrıca polise de gruba ait gayri menkullere el koyabilme yetkisi verilirken, bu gruplara katılmak veya katkıda bulunmak da yasaklanıyor.

Ülkedeki Aşırı Sağ Müslümanları Hedef Alıyor

Kanada‘da kendisini daha çok İslam ve Müslüman göçmen karşıtlığı üzerinden gösteren aşırı sağ tehlikesi, İslam karşıtı silahlı bir grup kurulması noktasına kadar  geldi. Kendilerine “The Three Percenters” (Yüzde Üç) adını veren aşırı sağcı grup, Kanada topraklarında “savaş vereceğini” ifade etmişti.

Grup lideri Robert Welling, Kanada hükûmetinin kendilerini “yerli teröristler” olarak gördüğünü belirterek, “Zamanı gelirse ve güç kullanıp harekete geçmemiz gerekirse, bunu yaparız.” ifadesini kullanmıştı. “Biz İslam’ı ve Müslümanları sevmiyoruz.” diyen Welling, Kanada için bir İslami işgalin ufukta olduğunu belirterek grubun Kanada genelinde 16 camiyi “aktif olarak kontrol ettiğini” iddia etmişti. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |