Sri Lanka Sri Lanka’ya Ölen Müslümanların Cenazelerini Yakmaması Çağrısında Bulunuldu

ABD'nin Maryland Senatörü Demokrat Chris Van Hollen, Sri Lanka'nın Washington Büyükelçiliğine bir mektup göndererek, Kovid-19 salgınında ölen Müslümanların naaşlarını yakmamaları çağrısında bulundu.

admin 1 Şubat 2021

ABD’nin Maryland Senatörü Demokrat Chris Van Hollen, Sri Lanka’nın Washington Büyükelçiliğine bir mektup göndererek, “Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından ölen Müslümanların naaşlarının yakılmaması ve ülkedeki dinî grupların ölülerini dini geleneklerine göre gömmesine izin verilmesi” çağrısında bulundu.

Mektubunda, Temsilciler Meclisinde iken Sri Lanka Dostluk Grubu Eski Başkanı olduğunu hatırlatan Van Hollen, ABD’deki Sri Lankalıların ülkedeki Kovid-19’dan vefat edenlerin naaşlarının yakılması politikasına yönelik ciddi kaygıları bulunduğunu belirtti.

Kovid-19

Sri Lanka Müslümanları, Kovid-19 Cenazelerinin Yakılmasına Tepkili

5 Nisan 2020

Van Hollen, “Ölüleri yakmak İslam’da yasakken bu politika, Sri Lanka’daki Müslüman toplum içerisinde gerilim ve üzüntüye neden oluyor. Kovid-19 kurbanlarına ve ailelerine İslami cenaze haklarının verilmesi reddediliyor.” ifadesini kullandı.

“Tek Seçenek Olarak Sunulması İnsan Hakları İhlali”

Sri Lanka’nın sağlık makamlarının Kovid-19’dan ölenlerin yakılan naaşlarının yeraltı sularını kirlettiğini açıkladığı hâlde bu uygulamaya devam edildiğine dikkati çeken Van Hollen, şunları kaydetti: “Özellikle de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geleneksel gömme yerine naaşlarının yakılmasının Kovid-19 salgınının yayılmasını engellediğine dair kanıt olmadığını açıkladı. Birleşmiş Milletler’deki (BM) insan hakları uzmanları da Kovid-19’dan öldüğü tespit edilen kişilerin naaşlarının yakılmasının tek seçenek olarak sunulmasının insan hakları ihlali olduğu konusunda uyarılar yapıyor.”

Ölülere, onların kültürel, dinî değerlerine ve ailelerine gerekli saygının gösterilmesi gerektiğini vurgulayan ABD’li senatör, “Sri Lanka hükümetine, ‘tüm vatandaşlarına sevdiklerini nasıl güvenli ve itibarlı bir şekilde ebediyete uğurlayacaklarını tercih etmesine izin vermesi’ çağrısında bulunuyorum.” ifadesini kullandı. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |