'Myanmar'

Myanmar’da Askeri Darbe: G-7 Ülkeleri ve AB’den Kınama

G-7 ülkelerinin Dışişleri Bakanları ve Avrupa Birliği (AB), ortak açıklama ile Myanmar'daki askeri darbeyi kınayarak, Kasım 2020'de yapılan seçim sonuçlarına saygı duyulması ve bir an önce parlamentonun toplanması çağrısı yaptı.

Fotoğraf: Shutterstock.com

Ortak açıklamada, Myanmar Devlet Başkanı Win Myint, Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çi ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin tutuklanmasından ve medyadaki haberlerden derin endişe duyulduğu vurgulandı.

“Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nin G7 Dışişleri Bakanları ve AB Yüksek Temsilcisi olarak Myanmar’daki darbeyi kınıyoruz.” ifadeleri kullanılan açıklamada, orduya olağanüstü hali derhal sona erdirmesi, demokratik olarak seçilmiş hükümetin görevine dönmesi, haksız yere tutuklananların serbest bırakılması ve insan hakları ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermesi çağrısında bulunuldu.cMyanmar’da Kasım 2020’de yapılan seçim sonuçlarına saygı duyulması ve bir an önce parlamentonun toplanması gerektiğine işaret edilen açıklamada, ihtiyaç sahiplerine insani yardımların yapılması için ülkeye giriş izni verilmesi de istendi.

Açıklamada, G7 ülkelerinin Myanmar’da demokratik bir gelecek görmek isteyenlerin yanında olduğu vurgulanarak, “G7 Dışişleri Bakanları olarak 2019 yılında yaptığımız, Myanmar’daki demokratik değişime, barışa desteğimizi vurguladığımız insan hakları ihlalleri ve suistimallerinin cezalandırılmasını istediğimiz açıklamaya bağlılığımızı teyit ettiğimizi hatırlatırız.” ifadeleri kullanıldı.

Myanmar’da Askeri Darbe

Seçimlerde oy sayımında hile yapıldığı iddialarının son haftalarda yeniden gündeme gelmesi üzerine ülkede gerilim tırmanmıştı. 1 Şubat’ta Devlet Başkanı Win Myint, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çi ile iktidar partisi Ulusal Demokrasi Birliğinin (NLD) önde gelen isimleri gözaltına alınmıştı.

İktidar mensuplarının gözaltına alınmasından birkaç saat sonra orduya ait Myawaddy televizyonunda yapılan duyuruda, ordunun yönetime el koyduğu ve ülkede bir yıllığına olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiği açıklanmıştı. Ülke idaresini devralan Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing, OHAL’in bitmesinin ardından demokratik seçimlere geri dönüleceği sözünü vermiş, NLD lideri Suu Çi ise halka darbeye karşı protesto çağrısında bulunmuştu.

Arakanlılara Zulüm Bitmiyor

Bangladeş’in Cox Bazar kentindeki kamplarda yaşayan Arakanlılar, Myanmar‘daki askeri darbeyi kınayarak, ordunun kontrolü ele almasının ardından yurtlarına geri dönmekten daha fazla korktuklarını belirtti. Associated Press’e konuşan Arakan Gençlik Derneği başkanı Khin Maung, “Ordu bizi öldürdü, kız kardeşlerimize ve annelerimize tecavüz etti, köyleri yaktı. Onların kontrolü altında güvende kalmamız nasıl mümkün olabilir?” dedi. Myanmar’daki siyasi durumun daha kötü bir hal aldığını vurgulayan Maung, mevcut şartlarda geri dönüşlerin büyük ölçüde etkileneceğini kaydetti. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler