'Fransa'

Fransa’da Bayrak Yasağı

Fransız Senatosu'nda, belediye başkanlarına belediyedeki nikah merasimlerinde Fransız ve Avrupa Birliği (AB) bayrağı dışında, yabancı ülkelerin bayraklarını bulundurma yasağı getirme yetkisi veren maddenin "ayrılıkçılığa karşı" yasa tasarısına eklenmesine karar verildi.

Fotoğraf: Shutterstock

Fransız Senatosu, belediyelerdeki nikah merasimlerinde yabancı ülkelerin bayraklarına yasaklama kararı aldı. Merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi’nin (LR) teklifiyle söz konusu maddenin tasarıya eklenmesi için oylama yapıldı. Senatörler, maddenin tasarıya eklenmesini kabul etti. Bu maddeye göre, belediye başkanlarına belediyede yapılan nikah merasimlerinde ve belediyenin çevresinde, Fransız ve AB bayrağı dışındaki yabancı ülkelerin bayraklarını bulundurma yasağı getirme yetkisi veriliyor. Söz konusu maddenin yürürlüğe girmesi için Ulusal Meclisin de onayı gerekiyor. 

LR Senatörü Jacqueline Eustache-Brinio, yaptığı açıklamada, “Nikah merasiminde bayrakların ne işi var? Burası futbol maçı değil. Neden bu (yabancı) bayraklar birkaç yıldır kamusal alanı işgal etme noktasına geliyor?” ifadesini kullandı. Avrupa Ekolojisi – Yeşiller Partisi’nden (EELV) Senatör Thomas Dossus ise yaptığı açıklamada, bu maddeyi “skandal” olarak nitelendirdi. EELV Senatörü Esther Benbassa da “Ulusumuzun bir parçası olan kişileri tamamen dışlıyorsunuz. Müslümanlara saldırıyorsunuz ve onların normal şekilde yaşamasını engelliyorsunuz.” dedi.

Fransa’nın Gündemindeki Yasa Tasarısı

Ulusal Meclis’te 16 Şubat’ta kabul edilen tasarı, Senato’da görüşülmeye devam ediliyor. Tasarı, Senato’da yapılacak oylama sonrası tekrar mecliste oylanacak. Tasarı, Müslümanları ötekileştirdiği gerekçesiyle eleştirilere neden oluyor. Senato’da 31 Mart günü “ayrılıkçılığa karşı” olarak bilinen yasa tasarısına, okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin ve 18 yaşından küçük kızların kamuya açık alanlarda başörtüsü takmalarını ve havuzlarda tesettür mayonun giyilmesini yasaklayan maddelerin eklenmesi kararlaştırılmıştı. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler