'İspanya'

İspanya’da Açıktan Okunan Tek Ezan: Granada Ulu Camii

Endülüs İslam döneminde (711-1492) İspanya'daki son İslam toprağı olan Granada, tarihi önemiyle Müslümanlar için özel değerini koruyan bir kent olmaya devam ediyor.

Fotoğraf: Kagan Kaya / Shutterstock.com | Değişiklikler: Perspektif

İspanya’daki yaklaşık 2 milyon Müslüman nüfusun 36 bininin yaşadığı Granada, farklı din mensuplarının bir arada yaşadığı en güzel örneklerden biri olarak gösteriliyor.

Granada’nın en çok turist çeken bölgesi olan, Orta Çağ’dan kalma Müslüman mahallesi Albacin, aynı zamanda 2003 yılında inşa edilen Ulu Cami ile de öne çıkıyor.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve Kovid-19 salgını öncesinde her yıl 3,5 milyon turistin ziyaret ettiği, Endülüs İslam Devleti döneminde inşa edilen El Hamra Sarayı’nı karşısına alan Ulu Cami, İspanya’da mevcut durumda ezanın minareden yüksek sesle okunabildiği tek cami olarak biliniyor.

İspanya İslam Toplumu Derneği ve Granada Ulu Cami Vakfı Başkanı Umar del Pozo, “Granada’da yaşayan Müslümanlar olarak hiçbir ön yargı ile karşılaşmıyoruz. Komşularımız ile çok iyi ilişkiler içindeyiz. Mesela ezanı, minareden yüksek sesle okuyabiliyoruz. Tüm İspanya’da bu şekilde ezanın okunduğu tek camiyiz. Etrafımızdaki tüm komşular bundan hoşlanıyor. Hatta bazen dinlemek için balkonlarına bile çıkıyorlar.” dedi.

“İnanılmaz Bir Açılım Süreci Yaşıyoruz”

Del Pozo, El Hambra’nın karşısındaki bir caminin direktörü olduğu ve Granada’da yaşadığı için kendisini şanslı hissettiğini dile getirerek “İslam’ın bir zamanlar çok büyük bir değer olduğu bir yerde yaşamak, çalışmak, mücadelemizde bize büyük enerji veriyor. Bu topraklarda İslam’ın büyüklüğü bizi de iyi şeyler yapmaya bir bakıma zorunlu kılıyor.” şeklinde konuştu.

Babası İngiliz, annesi İspanyol olan ve Müslüman bir ailenin çocuğu olarak Kurtuba kentinde doğduğunu aktaran Del Pozo, şunları kaydetti: “Bir Müslüman olarak Granada’da yaşamak gerçekten içinizde güzel duygular yaratıyor. İslam’ın parıldayan bir döneminin bu topraklarda geçtiğini ve sonrasında maalesef tamamen yok edildiğini, o dönemde Müslümanlar için hayatın yaşanmaz hale getirildiğini, gizlenerek ibadet yapıldığını ve sonunda İslam’ın ortadan kaldırıldığını biliyoruz. Şu anda ise neredeyse her cuma günü şahadet getirip Müslüman olan bir kişi var. İnanılmaz bir açılım süreci yaşıyoruz. Granada’da 3 bine yakın Müslüman olan İspanyol var. Granada’da yaşayan Müslümanlar olarak 500 yıl önce burada bir şeyler olduğunu hissediyoruz. El Hamra Sarayı’nın karşısında, bu kadar anlamlı bir yer de camimiz olmasından dolayı da gururluyuz. Gerçekten şanslıyız.”

Kovid-19 salgınından dolayı ramazan etkinliklerinde bazı kısıtlamalara gitmek zorunda kaldıklarını söyleyen Del Pozo, “Normalde, buraya özgü olan çorba, ekmek ve herkesin evlerinden getirdiği yiyeceklerle yapılan toplu iftarlar bu yıl yapılmıyor. Bu yıl cami yönetimi olarak, geniş avlusu olan ailelere maddi yardımda bulunarak avlularında, bahçelerinde komşularını davet edebilecekleri iftarlar yapmalarını sağlıyoruz.” dedi.

“Granada’nın Çok Önemli Bir Tarihi Var”

Dar sokakları, çiçekli balkonları, beyaz evleri ve küçük meydanlarıyla her turistin dolaşmaktan büyük zevk aldığı Albacin mahallesinde zaman zaman ramazanın atmosferini de yaşamak mümkün olabiliyor.

Dükkanının kapısına “Feliz ramadan” (Mutlu ramazanlar) yazısını asan Nujaila Endülüs Pastanesi’nin Faslı işletmeci Said Saoud da 23 yıldır burada hizmet verdiklerini söyledi. Ramazan ayının Granada’da çok güzel geçtiğini, iftara özel tatlılar da yaptıklarını anlatan Said, “Granada’nın çok önemli bir tarihi var. Biz burada çok iyi, rahat ve sorunsuz yaşıyoruz.” dedi.

Granada’daki Müslümanlar Yardım Bekliyor

Diğer yandan Granada’daki Müslümanların şu andaki önceliği kentin 25 kilometre dışında inşa edilmekte olan medrese olduğu belirtiliyor.

İspanya İslam Toplumu Derneği Başkanı Del Pozo, Kur’an-ı Kerim dersleri, yeni Müslüman olmuş kişilere yönelik kurslar, İslam ile ilgili sosyal, kültürel aktiviteler için düşünülen bu yeni yer için tarım, hayvancılık ve doğa ile iç içe bir proje hazırladıklarını, seramik sanatçılığı, marangozluk gibi iş imkanı yaratacak kursları da burada vereceklerini kaydetti.

Dernek adına satın alınan arsadaki inşaatın yarısından fazlasının bittiğini ancak kalan kısmın tamamlanması için uluslararası yardım kampanyası başlattıklarını ifade etti. (AA, P)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#1

*Tüm alanları doldurunuz

  • Sabri Yavuz BAŞKIR
    2024-03-07 18:01:46

    Elbette çok güzel bir yer Endülüsdeki müslüman ve yahudileri nasılkatlettilet hiç unutmayalım. Ama bugün Filiztin davasına tek sahip çıkan hırıstiyan ülkesi ise İspanya dır. bunu da unutmayalım. Tarihi bilmeyen Milletle ya köle olurlar ya da asimile olurlar. Elbette oradaki müslüman halk için nasıl yardım edebiliriz ? bu konuyu öğrenmek isterim

Son Yüklenenler