MARWA EL SHERBINI “1 Temmuz, Müslümanların Kolektif Hafızasında Bir Dönüm Noktasıdır”

İslam Toplumu Millî Görüş (İGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş, bundan 12 yıl önce 1 Temmuz tarihinde ırkçı saldırıda hayatını kaybeden Marwa el Sherbini’yi andı.

ehisim 1 Temmuz 2021

İslam Toplumu Millî Görüş Genel Sekreteri Bekir Altaş İslam Düşmanlığı ve Müslüman Karşıtı Irkçılıkla Mücadele Günü münasebetiyle bir açıklama yaptı. “1 Temmuz tarihi Müslümanların kolektif hafızasında bir dönüm noktasını teşkil etmektedir. Bu tarih aynı zamanda hepimize yönelik önemli bir uyarıdır.” diyen Altaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“1 Temmuz tarihi bundan 12 yıl önce Dresden Eyalet Mahkemesi’nde vuku bulan travmatik bir hadise ile hafızalarda yer almaktadır. Bu tarihte gerçekleşen bir dava esnasında Marwa el Sherbini, bir Neonazi tarafından mahkeme salonunda çocuğunun gözleri önünde bıçaklanarak katledilmiştir. Sherbini’nin eşi olaya müdahale etmek istediğindeyse orada bulunan gardiyan tarafından silahla vurulmuştur. Gardiyanın neden saldırgana değil de Sherbini’nin eşine ateş ettiği bugün hâlâ aydınlatılabilmiş değildir.

Irkçılığa Karşı Hakkını Arıyordu

Marwa el Sherbini’nin o an mahkeme salonunda olma sebebi, Müslüman karşıtı ırkçılığa maruz kalıp buna karşı hakkını aramasıydı. Ancak mağdur olarak bulunduğu eyalet mahkemesi salonunda İslam düşmanı bir ırkçı tarafından bir kez daha saldırıya uğramıştı. Bu akıl almaz vahşet karşısında bugün dahi söyleyecek söz bulamıyor, bu olayın acısını en derinlerde hissediyoruz. Dualarımız her zaman Marwa el Sherbini ve ailesi ile birlikte. Sherbini’ye Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabır diliyoruz.

“Her Türlü Irkçılığa Karşı Safları Bir O Kadar Sıklaştıracağız

Müslüman Karşıtı Irkçılık

Marwa el Sherbini Kim ve Nasıl Öldürüldü?

1 Temmuz 2020

Bu olay hem Almanya’daki hem de Almanya dışındaki Müslümanların kolektif hafızasında bir dönüm noktasını teşkil etmektedir. 1 Temmuz tarihi ‘İslam Düşmanlığı ve Müslüman Karşıtı Irkçılıkla Mücadele Günü’ olarak adlandırılsa da aynı zamanda bize bugüne kadar tam anlamıyla aydınlatılamayan NSU yapılanmasını, Halle’yi, Münih’i veya Dresden’i de hatırlatıyor. Ayrıca camilere yapılan sayısız saldırının yanı sıra günlük yaşamda, iş yerlerinde, tramvaylarda, süpermarket kasalarında her gün yaşanan Müslüman karşıtı ırkçılık vakalarını da bu vesileyle bir kez daha hatırlıyoruz.

Öte yandan 1 Temmuz, faillere istedikleri şeyi vermememiz gerektiğine dair bir uyarı mahiyeti de taşıyor. Bu tür suçlar bizi ne kadar derinden yaralıyorsa bir o kadar toplumumuzla olan bağımızı güçlendireceğiz, her türlü ırkçılığa karşı safları bir o kadar sıklaştıracağız. Irkçılar ne kadar gayret ederse etsin bizler özgürlükçü demokratik anayasal düzeni savunmaya devam edeceğiz.” (P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |