Hollanda Irkçı Görüntüler Paylaşan 6 Asker Açığa Alındı

Hollanda’da ırkçı görüntüler paylaşan 6 deniz piyadesi asker açığa alındı. Savunma Bakanlığı, olayı savcılığa bildirdi.

Burak Gücin 2 Temmuz 2021

Hollanda Savunma Bakanlığınca yapılan yazılan açıklamada, geçen hafta sonu askeriye ile bağlantılı Whatsapp grubunda paylaşılan incitici ve aşağılayıcı görüntüler hakkında bir bilgi geldiği belirtildi.

Belçika

Belçika'da Haftalardır Aranan Aşırı Sağcı Firari Asker Ölü Bulundu

21 Haziran 2021

Açıklamada, ırkçı ve ayrımcı görüntüleri içeren paylaşımı yapan 6 deniz piyadesinin (Hol. mariniers) açığa alındığı ifade edildi.

Görüntülerin, Hollanda Savcılığı ile paylaşıldığı ve olay hakkında soruşturma başlatılma talebinde bulunulduğu kaydedildi. Danimarka’da tatbikat yaptıkları sırada açığa alınan 6 askerin Hollanda‘ya geri gönderildiği aktarıldı. Bakanlığın, “kabul edilemez ve sosyal açıdan güvenli olmayan davranışlara yer olmadığının” altını çizdiği belirtildi. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |