'Nefret Suçu'

Avusturya’da 6 Ayda Yaklaşık 2000 Nefret Suçu İşlendi

Avusturya'da yayınlanan Nefret Suçu Raporu'nun verileri, son 6 ayda işlenen nefret suçlarının sayısının 2000'e yaklaştığını gösteriyor.

Fotoğraf: Shutterstock.com | Değişiklikler: Perspektif

Avusturya İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Nefret Suçu Raporu‘na göre, ülkede Kasım 2020-Nisan 2021 arasında 1936 nefret suçu işlendi. İçişleri Bakanlığının hazırladığı ve ülkede ilk defa yayımlanan rapor kamuoyuyla paylaşıldı.

Raporda, söz konusu çalışma için polisin iki yıllık eğitimden geçtiği ve raporun hazırlanmasına akademisyenlerin de katkı sağladığı belirtildi. Ülkede Kasım 2020-Nisan 2021’de 1936 nefret suçunun işlendiği aktarılan raporda, nefret suçu işleyenlerin büyük çoğunun genç Avusturyalılardan oluştuğuna dikkat çekildi.

Etnik Köken, Dünya Görüşü ve Ten Rengi

Raporda, en çok etnik köken, dünya görüşü ve ten rengi nedeniyle nefret suçuna maruz kalındığı bildirilerek, Müslüman karşıtlığı, antisemitizm ve Nazi propagandasında da önemli artış görüldüğü kaydedildi.

Hangi nedenle olursa olsun nefret suçunun demokratik toplumlarda yerinin olamayacağının altının çizildiği raporda, nefret suçunun ciddi bir durum olduğu, güvenlik güçlerinin bunu önemsediği ve suçluları yakalamak için çaba sarf ettiği belirtildi.

Basın açıklamasında son olarak, ülkede 6 aylık zaman diliminde işlenen nefret suçlarının kayıt altına alındığı raporun henüz tamamlanmadığı ve raporun tamamlanmasıyla Avusturya‘da nefret suçu olgusunun daha iyi anlaşılacağı vurgulandı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler