Orman Yangınları Çok Sayıda Ülke Orman Yangınlarıyla Mücadele Ediyor

Dünyadaki birçok ülkede etkisini sürdüren orman yangınlarının sayısı, önceki yılların ortalamasının üzerinde.

Burak Gücin 6 Ağustos 2021

Dünyayı etkisi altına alan orman yangınları, Amerika’dan Avrupa’ya Afrika’dan Asya’ya birçok kıtada etkili olurken; bu yıl içinde çıkan yangınları sayısı, pek çok ülkede önceki yılların ortalamasını aştı.

ABD

5 Ağustos itibarıyla, ülkede aktif orman yangınlarının sayısı 96 olurken; 1 milyon 800 bin dönümdem fazla arazi hasar gördü.

Afrika

Angola, Zambiya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin olduğu bölgede geniş alanlarda yangınlar çıktı.

Türkiye Orman Yangınları

Orman Yangınlarıyla Mücadele Eden Türkiye'ye Kimler Yardım Ediyor

4 Ağustos 2021

Arnavutluk

Adriyatik Denizi kıyısındaki Karaburun Yarımadası ve çevresindeki yangınlar devam ediyor.

Bosna Hersek

Bu yıl 25 bin 583 hektar alanı yangında kaybetti.

Fransa

Fransa’nın güneyindeki Aude ilinde 25 Temmuz’da çıkan yangında 850 hektar arazi kül oldu.

Güney Amerika

Amazon bölgesinde bu yıl 267 büyük yangın tespit edildi ve 105 bin hektardan fazla alan yandı.

İtalya

Son haftalarda Sicilya Adası ile ülkenin güneyindeki Kalabriya, Puglia, Campania bölgelerinde çıkan yangınlarda binlerce hektar arazi kül oldu.

Kuzey Makedonya

Kuzey Makedonya hükümeti, farklı bölgelerde etkili olan orman yangınları nedeniyle ülke genelinde 30 günlük “kriz durumu” ilan etti.

Romanya

Bükreş’in bulunduğu güney bölgesi ve özellikle Bulgaristan sınırı da EFFIS haritasında hala “kırmızı” noktalarla gösteriliyor.

Rusya

Rusya’da 2021’deki orman yangınlarının şu ana kadar 13 milyon 400 bin hektarlık alanı harap ettiği belirtildi.

Türkiye

28 Temmuz-6 Ağustos’ta 208 yangın meydana geldi. İçişleri Bakanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarının 29 Temmuz-5 Ağustos 2021 tarihleri arasında 8 bin 326 kişiyi yangın bölgelerinden alarak, güvenli bölgelere tahliye ettiğini bildirdi.

Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki orman yangını nedeniyle 5 mahalle önlem amaçlı tahliye edildi. Ağla Mahallesi’ndeki ormanlık alanda başlayan yangın, Çayhisar, Zeytinalanı, Pınarköy, Sazak ve Çövenli mahallelerini etkisi altına aldı. Yangının yerleşim yerlerine yaklaşması nedeniyle 5 mahalle tedbiren boşaltıldı. Mahalle sakinleri araçlarla güvenli bölgeye gitmeye başladı. Ekiplerin, bölgedeki yangını söndürmek için çalışmaları sürüyor. Yangın, Sazak Mahallesi’nde de etkisini sürdürüyor.

Yunanistan

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın kuzeyindeki Adames bölgesinde çıkan orman yangınına, itfaiye ekiplerinin havadan ve karadan müdahalesi sürüyor. Atina’nın kuzeyinde ormanlık alanda çıkan yangın nedeniyle binlerce kişi güvenli bölgelere tahliye edildi. Yunanistan’da, başta Mora Yarımadası’ndaki antik Olympia Köyü yakınları ve Eğriboz Yarımadası olmak üzere ülkenin birçok yerinde çıkan orman yangınları sebebiyle onlarca köy boşaltıldı, binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.  Ülkenin birçok yerinde etkili olan orman yangınlarına Yunan ordusunun müdahale etmesi kararlaştırıldı. (AA/P)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |