Düzensiz Göçmenler İtalya Başbakanı’ndan Avrupa Birliği’ne Düzensiz Göç Eleştirisi

İtalya Başbakanı Draghi, Afganistan'da yaşananlardan hareketle Avrupa Birliği'ni ve üye ülkeleri düzensiz göç konusunda eleştirdi.

Burak Gücin 3 Eylül 2021

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Afganistan’dan tahliyelerin, Avrupa Birliği’nin (AB) göç meselesini yönetmede ne kadar yetersiz kaldığını bir kez daha gösterdiğini söyledi. Draghi, düzenlediği basın toplantısında, ülke gündemi ile dış politikada öne çıkan Afganistan ve Afgan göçmenler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Dosya: "Avrupa'da İslami Temsil Kurumları"

İtalya’daki İslami Topluluk ve Kuruluşlar Birliği (UCOII)

30 Aralık 2020

Afganistan’daki durum ve Afganların tahliyesinden yola çıkarak düzensiz göç konusunda AB’yi eleştiren Draghi, “Afganların tahliyesi, AB’nin göç konusunu yönetmede ne kadar yetersiz olduğunu bir kez daha gösterdi. Birçok ilkede birleşmiş olan AB, bu sorunla yüzleşemiyor ve bu da Birliğin bizzat kendi varlığındaki bir sorun.” dedi.

Afganistan’dan tahliyeler sırasında yaşananları hatırlatan Draghi, “O korkunç trajedi karşısında ‘göçmen istemiyoruz’ diyen ülkeler var. Bilmem hatırlıyor musunuz ama bunu nasıl yapacaksınız?” diye konuştu.

G20 Zirvesi ve Afganistan Konusu

İtalya

İtalya'ya Kaçak Göçmen Girişi Son 2 Yılda Yüzde 90 Azaldı

26 Aralık 2019

Draghi, G20 Dönem Başkanı olarak Afganistan özelinde olağanüstü bir G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapmayı düşünmeye devam ettiğini ve bu konuda temaslarının sürdüğünü belirterek, “BM Genel Kurulunda ne olacağını göreceğiz. Her durumda G20, BM Genel Kurulundan sonra yapılacak.” ifadesini kullandı.

Mario Draghi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Marsilya’da bu akşamki görüşmelerinde, Afganistan, iki ülke ilişkileri, AB ve Libya gibi konuları ele alacaklarını aktardı. Draghi ayrıca, İtalyan ekonomisinin beklentilerin üzerinde büyümeye devam ettiğini söyledi. (AA)

Burak Gücin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |