'Norveç'

Norveç’teki Genel Seçimleri Sol Blok Kazandı

Norveç'te yapılan genel seçimleri İşçi Partisi lideri Jonas Gahr Stoere önderliğindeki sol blok kazandı.

14 Eylül 2021 admin
@ Shutterstock.com değişiklikler: Perspektif

EU Observer’daki habere göre, ülkede dün yapılan seçimlerde sol blok, 8 yıldır iktidarda olan Başbakan Erna Solberg başkanlığındaki merkez sağ koalisyonunu yenilgiye uğrattı. Ülkede 3 milyon 880 bin seçmenin sandık başına gittiği seçimlerde oy kullanma işlemi dün yerel saatle 20.00’de (TSİ 21.00) sona erdi. Solberg muhafazakar Høyre seçmenlerinin neredeyse beşte birini kaybederek yüzde 20,4 ile en büyük eksiyi elde etti.

“Rüya Koalisyonu”

Kesin olmayan sonuçlara göre sol muhalefet partilerinin 169 sandalyeli parlamentoda 100 koltuk kazanacağı öngörülüyor. Seçimlerin ardından Solberg, İşçi Partisi lideri ve ülkenin bir sonraki başbakanı olması beklenen Jonas Gahr Stoere’yi arayarak tebrik etti. Stoere, yaptığı zafer konuşmasında, Norveçlilerin büyük çoğunluğunun hükümet değişikliği yönünde oy kullandığını belirterek, “Bekledik, umut ettik ve çok sıkı çalıştık. Artık söyleyebiliriz; başardık!” dedi. Norveç‘in yeni bir hükümet ve yeni bir rotaya sahip olmasını sağlayacaklarını dile getiren Stoere, “rüya koalisyonu” olarak adlandırdığı Sosyalist Sol Parti ve Merkez Partisi ile müzakerelere başlayacağını söyledi.

Sağcı Popülist Partiler Oy Kaybetti

Norveç siyasetindeki diğer kaybedenler de üç sağcı parti oldu. Sağcı popülist İlerleme Partisi yüzde 11,9’luk bir düşüşle 1993’ten bu yana en kötü seçim sonucuna ulaştı. Sosyal Demokratlar dışında, sol kanada ait tüm partiler oy kazandı. En fazla yüzde 3,3 ila 13,6’lık bir artı ile liberal Merkez Parti. 2007 yılında komünist örgütlerin kalıntıları arasından çıkan sosyalist-yeşil Rødt (Rote), oylarını neredeyse ikiye katlayarak yüzde 4,7’ye çıkarmayı başardı ve böylece ilk kez yüzde 4’lük engelleme sınırını kaldırdı. Öte yandan, dört yıl önce olduğu gibi, Yeşil Çevre Partisi (MDG) yüzde 3,8 ile kıl payı başarısız oldu. (AA,P)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler