Avrupa Avrupa’da Üç Ülkede Vaka Sayısı Hızla Artıyor

Avrupa'da Almanya, Hollanda ve Belçika'da vaka sayıları yükselişe geçti. Tedbirlerin kaldırılıp kaldırılmaması tartışması da yine gündemde.

admin 28 Ekim 2021

Koronavirüs salgınıyla mücadelede gerek alınan sıkı tedbirler gerekse aşılama kampanyaları hızla sürdürülüyor. Buna rağmen Avrupa’da vaka  sayılarında Almanya, Hollanda ve Belçika bu durumdan biraz daha geride kalmış durumda. 

Toplam Can Kaybı 91 bin 921’e Çıktı

Edinilen son bilgilere ve Robert Koch Enstitüsünden (RKI) açıklamalara göre, Almanya’da 24 saatte 8 bin 324 kişide Kovid-19 tespit edildiği, böylelikle toplam vaka sayısının 3 milyon 835 bin 375’e yükseldiği belirtildi. Son 24 saatte Kovid-19’a bağlı 22 kişinin yaşamını yitirdiği ülkede, toplam can kaybı 91 bin 921’e çıktı. Ülkede dün 37,4 olarak kaydedilen haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısı bugün 40,8’e ulaştı. Salgının üçüncü dalgasından sonra 6 Temmuz’da 4,9’a kadar gerileyen haftalık vaka sayısı 28 Temmuz’da 15’e, 4 Ağustos’ta 18,5’e, 11 Ağustos’ta da 25,1’e çıktı. Ayrıca, aşılama kampanyasında da halkın yüzde 63,5’ine Kovid-19’un ilk dozu, yüzde 57,8’ine de ikinci dozu uygulandı.

Hastanelerin doluluk oranı yüzde 32 arttı

Hollanda Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsünün (RIVM) açıklamasında ise, ülke genelinde son 24 saatte belirlenen 7 bin 301 COVID-19 vakasının, 27 Ekim 2021 tarihli vaka sayısından bin 526 fazla olduğu aktarıldı. Açıklamada, ülkede vaka sayılarındaki artışın yanı sıra hastanelerde 19 gündür artış gösteren doluluk oranının, bir önceki haftaya göre yüzde 32 arttığının altı çizildi.  Günlük vaka sayılarının son haftalarda artışa geçtiği belirtilen açıklamada, bu say ının ayrıca 19 Temmuz 2021’den bu yana kaydedilen en yüksek günlük vaka sayısı olduğu vurgulandı.Ülkede vaka sayılarındaki artışın yanı sıra hastanelerde 19 gündür artış gösteren doluluk oranının, bir önceki haftaya göre yüzde 32 arttığının altı çizildi. Günlük COVID-19 kaynaklı ölü sayısının bir önceki hafta ortalama 12 olduğu ifade edilen açıklamada, son 24 saatte COVID-19 kaynaklı can kaybı sayısının da 17 olduğu belirtildi.

29 Ekim’den İtibaren Maske Takma Zorunluluğu

Belçika‘da da durum çok iç açıcı değil. Ülkede günlük ortalama vaka sayısı artınca hükümet maske takma ve evden çalışmayı teşvik gibi bazı önlemleri yeniden getirdi.  Haftalık sayıların günlük ortalamasını yayımlayan Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsünün verilerine göre, 18-23 Ekim haftasında yüzde 75’ten fazla artışla vaka sayısı 5 bin 555 olarak kaydedildi. Günlük ölü sayısı yüzde 14’lük artışla 16 olurken, hastaneye kaldırılma oranı da yüzde 53 artışla 121’e çıktı. Başbakan Alexander de Croo, dün Bilim Kurulu Toplantısı’ndan sonra yaptığı açıklamada, 29 Ekim’den itibaren dükkanlar, alışveriş merkezleri, sağlık kuruluşları, konser ve spor salonları, kütüphaneler ve ibadet merkezlerinde maske takma zorunluluğunun yeniden başlayacağını duyurmuştu. De Croo, evden çalışmanın da yeniden teşvik edilmesi yönünde karar alındığını belirtmişti. Ayrıca, Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, 21 Ekim’de yaptığı açıklamada, ülkenin 4. dalgaya girdiğini söylemişti. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar