"5-11 yaş grubu"

Fransa’da 5-11 Yaş Arası Çocuklara Aşı Tavsiyesi

Fransa Sağlık Yüksek Kurulu, Kovid-19 hastalığını ağır geçirebilecek 5-11 yaş arasındaki çocuklara aşı yapılmasını tavsiye etti.

Fotoğraf: Shutterstock.com

Fransa Sağlık Yüksek Kurulu (HAS)’tan yapılan açıklamada, Fransa‘da 12-17 yaş arası çocuklara Kovid-19 aşısı yapıldığı, artık okul çağındaki 5-11 yaş arasındaki çocuklara aşı yapılmasının gündeme geldiği hatırlatıldı.

Açıklamada, Kovid-19 aşılarının 5-11 yaş arasındaki çocuklardan ilk aşamada hastalığı ağır geçirebilecek olan, aşı oranının ve bağışıklığın düşük olduğu çevrede yaşayan, kronik böbrek, kalp ve solunum yolları hastalıkları ile nörolojik rahatsızlıkları, obezite, diyabet hastası olanlar ve immün yetmezliği bulunanlara yapılmasının tavsiye edildiği kaydedildi.

Tavsiye, Sağlıklı Çocukları da İçine Alacak Şekilde Genişletilebilir

Bu tavsiyenin Fransa‘da yaklaşık 360 bin çocuğu ilgilendirdiği ifade edilen açıklamada, aşı uygulamasının sağlıklı çocuklara genişletilmesi konusunda ise ilgili tarafların görüşlerinin alınmasından sonra bir karara varılacağı aktarıldı.

Son haftalarda, Fransa‘da Kovid-19 vaka sayılarında her yaş grubunda hızlı bir artış görülmüştü. Avrupa İlaç Ajansı (EMA), geçen hafta 5-11 yaş arası çocukları için Pfizer-BioNTech’in aşısına onay vermişti. Avrupa dışında, ABD, İsrail ve Kanada gibi ülkelerde bu yaş grubu çocuklara aşı uygulanıyor. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler