Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’ın Yeniden Seçilmesi İçin Destek

Almanya'da Birlik Partileri, cumhurbaşkanlığı seçiminde mevcut Cumhurbaşkanı Steinmeier'i destekleyecek.

5 Ocak 2022

Almanya’da 13 Şubat’ta yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde muhalefette bulunan Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) tekrar aday olan Frank Walter Steinmeier‘e destek verecek.

Seçim Şubat Ayında

Göçün 60. Yılı

Steinmeier: "Misafir İşçilerin Hayatları Okullarda Anlatılmalı"

6 Ekim 2021

Alman Haber Ajansı DPA’nın parti kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisinin yönetimleri seçimde tekrar aday olan 12. Cumhurbaşkanı Steinmeier’i destekleme kararı aldı.

Almanya’da cumhurbaşkanını, Federal Meclis üyelerinin yanı sıra eyaletlerin belirlediği temsilcilerden oluşan Federal Seçiciler Kurulu belirliyor. Şubat ayındaki seçimlerde 1472 kişi oy kullanacak.

Almanya’da Cumhurbaşkanı Seçimi Süreci

Anayasa’nın 54. maddesine göre seçimi kazanmak için ilk iki turda salt çoğunluk yeterli oluyor. İlk iki turda yeterli oy alınmaması durumunda üçüncü turda en fazla oy alan aday seçimi kazanıyor.

Açık Cami Günü

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Açık Cami Günü'nü Kutladı

1 Ekim 2021

Daha önce de hükûmeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller (Die Grüne) ve Hür Demokrat Parti (FDP) Steinmeier’i destekleyeceklerini açıklamıştı.

5 Ocak 1956 doğumlu deneyimli siyasetçi Steinmeier, SPD’den Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunmuştu. Almanya’da cumhurbaşkanlığı seçimi 5 yılda bir gerçekleştiriliyor. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |